bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Alior Bank przeprowadził emisję o wartości 2,2 mld zł

Alior Bank przeprowadził emisję o wartości 2,2 mld zł

Dodano: 2016-06-21

Alior Bank, przy wsparciu PZU z sukcesem przeprowadził największą emisję akcji z prawem poboru na warszawskiej giełdzie od ponad sześciu lat. Spotkała się ona z bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów zagranicznych. Nowe akcje o łącznej wartości 2,2 mld zł trafiły do portfeli niemal 4000 inwestorów z 37 krajów. W ofercie uczestniczyło łącznie ponad 500 inwestorów instytucjonalnych oraz około 3400 osób prywatnych. 21 czerwca br. zyskali oni możliwość handlowania prawami do akcji (PDA) na GPW.

Pod względem wartości, emisja akcji Alior Banku była największą ofertą publiczną na warszawskiej giełdzie od 2013 r. i zarazem największą emisją akcji z prawem poboru od 2009 r. Spotkała się ona z dużym popytem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Nowe akcje Alior Banku trafiły do portfeli 3.924 podmiotów z 37 krajów, w tym 533 inwestorów instytucjonalnych oraz 3.391 osób prywatnych. Inwestorzy z Polski objęli 70% oferowanych akcji, a wśród inwestorów zagranicznych największy udział w ofercie miały podmioty z krajów Unii Europejskiej oraz USA. Inwestorzy zagraniczni zainwestowali w sumie ponad 660 mln zł. Emisja akcji Alior Banku może być tym samym największą tegoroczną inwestycją zagraniczną w Polsce.

-Wielki, międzynarodowy sukces emisji akcji Alior Banks SA potwierdza siłę polskiego rynku kapitałowego – mówi Michał Krupiński przewodniczący rady nadzorczej Alior Bank, prezes PZU SA, do grupy kapitałowej, którego należy bank.

– Wyniki subskrypcji potwierdzają, że zarówno rodzimi jak i międzynarodowi inwestorzy doceniają fundamenty, strategię Alior Banku. W niespełna dekadę ze start-up’u przerodziliśmy się w jeden z najbardziej innowacyjnych banków w Europie, który aktywnie uczestniczy w konsolidacji sektora bankowego w Polsce. 2,2 mld zł pozyskane z emisji akcji zapewni nam kapitał potrzebny do sfinansowania transakcji przejęcia podstawowej działalności Banku BPH i dalszego dynamicznego rozwoju – podsumowuje Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku.

– Niewątpliwy globalny sukces emisji odczytujemy jako wyraz zaufania, jakim w otoczeniu podwyższonej niepewności na rynkach finansowych, polscy i zagraniczni inwestorzy obdarzają nie tylko Alior Bank, ale także cały polski sektor bankowy i rynek kapitałowy. Silne fundamenty makroekonomiczne naszego rynku są szczególnie atrakcyjne dla inwestorów w czasach niepewności. Do pomyślności oferty wśród zagranicznych inwestorów zapewne przyczynił się fakt, że udział w ofercie od początku zapowiadał dominujący akcjonariusz Alior Banku: PZU – powiedział Michał Krupiński, przewodniczący rady nadzorczej Alior Bank SA,  prezes PZU SA.

Biorąc pod uwagę wymagającą sytuację na rynkach kapitałowych, sukces emisji Alior Banku jest tym bardziej znaczący. Jak wynika z raportu IPO Watch Europe przygotowanego przez firmę PwC, miniony kwartał był najmniej aktywnym początkiem roku na światowych rynkach IPO od 7 lat.

Emisja akcji Alior Banku wyróżnia się na tle innych ofert publicznych na GPW nie tylko pod względem wartości i znaczącego udziału inwestorów zagranicznych, lecz również tempa jej przeprowadzenia. Zamiar emisji akcji z prawem poboru o wartości 2,2 mld zł został ogłoszony na początku kwietnia br., a już po około 6 tygodniach prospekt emisyjny Alior Banku został zatwierdzony przez KNF, co umożliwiło rozpoczęcie zapisów na akcje. Po kolejnych 4 tygodniach, 10 czerwca br., nowe akcje zostały przydzielone inwestorom.

Ponieważ inwestorzy zapisali się na wszystkie oferowane akcje już w pierwszym możliwym terminie (łączny popyt w ramach zapisów w wykonaniu prawa poboru i zapisów dodatkowych przewyższył przy tym 1,5-krotnie liczbę oferowanych akcji), prawa do akcji zostały wprowadzone do obrotu na GPW wcześniej niż pierwotnie przewidywano, tj. 21 czerwca br. Po rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego przez sąd i następnie zarejestrowaniu nowych akcji w KDPW, zostaną one zapisane na rachunkach inwestorów w zamian za posiadane przez nich PDA.

Artykuły powiązane

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...

Nazwa „odszkodowanie” nie wystarczy do zwolnienia z PIT

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z dnia 26 marca 2024 r. (sygn. akt...

Przewodnik „Ubezpieczenia w transporcie, czyli dlaczego nie warto ryzykować?”

Przewodnik po ubezpieczeniach w transporcie jest już dostępny! Pobierz go już teraz! 👉🏻 POBIERAM...