bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
75% populacji UE oczekuje więcej działań w walce z oszustwami podatkowymi

75% populacji UE oczekuje więcej działań w walce z oszustwami podatkowymi

Dodano: 2016-08-01
Publikator: Parlament Europejski

W dniach 9-18 kwietnia 2016 r., na zlecenie Parlamentu Europejskiego, zostało przeprowadzone badanie Eurobarometru. 75% respondentów uważa, że Unia Europejska powinna podejmować więcej działań niż dotychczas w walce z oszustwami podatkowymi. Zdaniem 56% Polaków, UE powinna interweniować bardziej niż obecnie w walce z tymi oszustwami.

Działania Parlamentu Europejskiego dotyczące sprawiedliwego opodatkowania korporacji miały miejsce jeszcze przed ujawnieniem afery LuxLeaks i Panama Papers. Jednak, od rozpoczęcia kryzysu gospodarczego posłowie naciskają na państwa członkowskie i wzywają do większej przejrzystości i przerwania nieuczciwych praktyk podatkowych korporacji.

– 75% populacji UE oczekuje więcej działań UE w walce z oszustwami podatkowymi – skuteczna odpowiedź na te oczekiwania jest ważna. Parlament Europejski stoi na czele tych zmagań, przyjmując ambitne i konkretne propozycje, które mają na celu zwiększenie przejrzystości podatkowej i walkę z unikaniem płacenia podatków, wzywając państwa członkowskie do automatycznej wymiany orzeczeń podatkowych oraz składania sprawozdań finansowych od firm międzynarodowych w rozbiciu na kraje, sformułowania wspólnej definicji raju podatkowego oraz silnych i konkretnych sankcji – wyjaśnia przewodniczący Komisji Spraw Gospodarczych i Monetarnych Roberto Gualtieri.

Artykuły powiązane

Wystarczy odpowiedni tytuł przelewu, aby wybrać konkretną formę opodatkowania.

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) orzekł, że terminowo wpłacona zaliczka oraz odpowiednio opisany przelew mogą być uzna...

Europejski Parlament przyjął zmiany w dyrektywie Solvency II

23 kwietnia 2023 roku, podczas posiedzenia plenarnego, Parlament Europejski przyjął zmiany w dyrektywie Solvency II. P...

Sąd Najwyższy oddalił argumenty Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dotyczącej zadośćuczynienia.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Rzecznika Praw Obywatelskich w spr...