bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Znaczenie branży ubezpieczeniowej dla rozwoju polskiej gospodarki

Znaczenie branży ubezpieczeniowej dla rozwoju polskiej gospodarki

Dodano: 2017-05-12

Branża ubezpieczeniowa wpływa na rozwój polskiej gospodarki na wiele sposobów. Bezpośrednio poprzez płacenie podatków, jak też pośrednio poprzez przekazanie części aktywów na polskie inwestycje.

– Ubezpieczyciele partycypują w polskiej gospodarce na różnych płaszczyznach. Po pierwsze jako długoterminowy inwestor. Dzięki ubezpieczeniom na życie i inwestycjom ubezpieczycieli mamy 56 mld zł, które służą finansowaniu polskich papierów dłużnych. To jest bardzo konkretna inwestycja. Jednocześnie inwestujemy w to, co można nazwać realną gospodarką, czyli w udziały w polskich firmach. Ponad 17,5 mld zł zainwestowanych na koniec 2016 roku. Ubezpieczyciele partycypują we wzroście Produktu Krajowego Brutto, w kwotach pomiędzy 400 a 900 mln zł – mówił Jan Grzegorz Prądzyński na antenie radiowej Jedynki.

Powyższą opinię potwierdza Adam Uszpolewicz, prezes Aviva w Polsce. Wskazuje on także na kapitałową rolę branży. Podkreśla, że zakłady ubezpieczeń są jednym z największych inwestorów instytucjonalnych na świecie. Dysponują dużym poziomem kapitału, który może być przeznaczony na inwestowanie najważniejszych projektów gospodarczych.

– Mamy w zarządzaniu jako firmy europejskie 10 bln euro i część z tych pieniędzy jest lokowana w projekty infrastrukturalne, takie jak elektrownie, szpitale, drogi. W Polsce niestety nie mamy tego rodzaju instrumentów. Potrzebne są regulacje i produkty inwestycyjne, które umożliwią nam zaangażowanie się właśnie w projekty infrastrukturalne. Myślę, że pomiędzy 5 a 10 proc. naszych aktywów docelowo będzie zainwestowane w polską infrastrukturę – przewiduje Uszpolewicz na antenie radiowej „Jedynki”.

Szczególnie rola ubezpieczycieli jako źródło kapitału została uwzględniona w Programie Budowy Kapitału, autorstwa resortu rozwoju. Zawiera on szereg produktów inwestycyjnych i wspierających zwiększenie poziomu długoterminowych oszczędności w Polsce. Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju podkreślił w rozmowie na antenie Programu Pierwszego PR, że rządowy program obejmuje wiele instrumentów, w które będzie można zainwestować zgromadzone przez towarzystwa ubezpieczeń środki. Wśród nich Paweł Borys wymienia rynek innowacji, w tym fundusze wspierające start-upy, duże projekty infrastrukturalne, bądź rynek nieruchomości, w ramach którego powstaną płynne REIT-y.

Artykuły powiązane

Kontrole sektorowe UODO w 2024 r.

W dniu 12 lutego 2024 r. Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjął plan kontroli sektorowych na 2024 rok. Plan ten pr...

Wynagrodzenie celebryty za współpracę nie zalicza się do kosztów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 8 stycznia 2024 r. (sygn...

Fałszywy profil ZUS zachęca do inwestycji gwarantującej emeryturę w wieku 50 lat. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami!

Podstępny profil namawia do inwestycji, obiecując pewną emeryturę już po osiągnięciu 50 lat. Według oszustów wystarc...