bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Klauzule abuzywne
Zmieniona ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów od niedzieli

Zmieniona ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów od niedzieli

Dodano: 2016-04-14

W najbliższą niedzielę zaczną obowiązywać przepisy zmienionej ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Kolejna ustawa prokonsumencka zakłada przede wszystkim szybsze eliminowanie klauzul niedozwolonych oraz ulepszenie pomocy udzielanej konsumentom w sprawach sądowych przeciwko nieuczciwym praktykom oraz skuteczniejszą ochronę przed przedsiębiorcami nieprzestrzegającymi praw konsumentów.

Wczoraj w prasie była szeroko publikowana i komentowana wypowiedź wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – Doroty Karczewskiej, która przedstawiła najważniejsze założenia znowelizowanej ustawy. W dniu dzisiejszym odbędzie się konferencja prasowa z udziałem Prezesa UOKiK, Adamem Jasserem. Zachęcamy do śledzenia portalu beinsured, na którym na bieżąco będziemy zamieszczać informacje o zmieniających się przepisach. Poniżej pokrótce przedstawimy najistotniejsze zmiany, o których informowała w dniu wczorajszym Karczewska.

Wiceprezes uważa, że najwięcej zmieni nowa regulacja dotycząca kontroli abuzywności postanowień umownych. Nowelizacja zakłada przeniesienie tej kontroli z modelu sądowego, a więc obecnego sposobu procedowania, gdy o abuzywności danego zapisu rozstrzyga Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, na model administracyjno-sądowy. A więc, od początku następnego tygodnia kompetencja ustalania abuzywności danych zapisów umownych będzie należała do Prezesa UOKiK, który wskutek decyzji administracyjnych będzie rozstrzygał o niedozwolonym charakterze postanowienia i zakazywał jego dalszego wykorzystywania. Postępowanie będzie wszczynane z urzędu na podstawie własnych obserwacji lub po informacjach konsumentów, rzeczników konsumentów, Rzecznika Finansowego oraz organizacji konsumenckich, którzy uzyskają status zawiadamiającego. Decyzja Prezesa Urzędu będzie miała skutek prawny jedynie w odniesieniu do przedsiębiorcy, który ją stosował i klientów, z którymi zawarł umowę zawierającą niedozwolone postanowienie.

Do nowych kompetencji Urzędu będzie należało także nakładanie kar finansowych (do 10 proc. obrotu) za niedostosowanie się do decyzji administracyjnych w kwestii abuzywności postanowień umownych i dalszego ich stosowania w obrocie z konsumentami. Przedsiębiorcy będą mogli uniknąć kary, jeśli sami zobowiążą się do zmiany praktyk.

Na mocy zmienionej ustawy rejestr klauzul abuzywnych zniknie, a w jego miejsce powstanie strona internetowa zawierająca zestawienie decyzji Prezesa UOKiK w sprawie abuzywności poszczególnych postanowień umownych wraz z uzasadnieniami.

Więcej o nowej ustawie przedstawimy Państwu w jutrzejszym wydaniu dziennika beinsured oraz na bieżąco na portalu beinsured.pl.

Artykuły powiązane

Brak regulacji dla kancelarii odszkodowawczych. Rzecznik Praw Obywatelskich wzywa Ministra Sprawiedliwości do działania

RPO kolejny raz zwraca się do Ministra Sprawiedliwości z pytaniem o postępy w przygotowaniu przepisów mających na celu o...

Maksymalna kwota odszkodowania przysługująca pacjentowi, którego zdrowie ucierpiało na skutek leczenia.

Rzecznik Praw Pacjenta zdecydował o wypłacie najwyższej możliwej kwoty odszkodowania – 222 800 zł – osobie, której zdrow...

TFG informuje: ponad 2,3 miliona osób wybrało ofertę biur podróży na początku 2025 roku.

W pierwszym kwartale bieżącego roku liczba osób, które zdecydowały się na zakup zorganizowanej imprezy turystycznej, wzr...