bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Zastrzeż swój numer PESEL i nie strzeż się o kradzież swoich danych

Zastrzeż swój numer PESEL i nie strzeż się o kradzież swoich danych

Dodano: 2022-07-11

Osoby, które dotychczas padały ofiarami wycieku lub kradzieży danych, były dotychczas zdane tylko na siebie. To, co mogły zrobić, to tylko poszukiwać pomocy w jednym z komercyjnych serwisów dających możliwość monitorowania, czy ktoś na ich nazwisko nie próbuje wziąć kredytu lub pożyczki.

Niebawem ma powstać centralna baza, w której każdy będzie mógł zastrzec swój numer PESEL, tak aby uniemożliwić zaciągnięcie zobowiązań finansowych przez oszustów. Rząd – jak informuje Dziennik Gazeta Prawna – rozpoczął prace koncepcyjne nad stworzeniem państwowej bazy, w której każdy będzie mógł bezpłatnie zastrzec swoje dane.

Póki co jednak nie wiadomo, w jaki sposób ma działać nowy serwis. Z nieoficjalnych informacji wynika, że będzie to strona internetowa z domeną gov.pl. To właśnie za jej pośrednictwem każdy zainteresowany będzie mógł zastrzec swoje dane. Zostanie to odnotowane w bazie, którą instytucje finansowe oraz firmy telekomunikacyjne będą musiały sprawdzać przed zawarciem każdej umowy. W sytuacji, gdy numer PESEL będzie zastrzeżony, firma nie będzie mogła udzielić kredytu lub pożyczki. Nie będzie mogła także zawrzeć umowy telekomunikacyjnej. W razie potrzeby klient będzie musiał zdjąć blokadę, a po skorzystaniu z usługi – założy ją ponownie. Dodajmy, że brane są pod uwagę banki i telekomy, ponieważ w nich najczęściej dochodzi do oszustw związanych z kradzieżą tożsamości.

Projekt ministra cyfryzacji jest tak ważny, ponieważ zagrożenia związane z przejęciem danych są z roku na rok częstsze. Powodem tego jest z pewnością to, że dane są zbierane i przechowywane przez coraz większą liczbę różnych podmiotów. W konsekwencji – jest coraz więcej potencjalnych źródeł wycieku.

 

Artykuły powiązane

KNF zaktualizował i uzupełnił pytania dotyczące SFDR

W dniu 23 listopada 2023 r. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego poinformował, że w zakładce „Pytania i odpowiedzi (Q&am...

Problemy z odbiorem poczty nie uzasadniają braku odpowiedzi na wezwania UOKiK

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w wyroku z dnia 8 maja 2023 r. (sygn. akt XVII AmA 31/21) orzekł, że reo...

Dodatkowe świadczenia ubezpieczyciela to koszty uzyskania przychodu

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 14 września 2023 r. (sygn. akt III SA/Wa 1248/23) orzekł, że...