W piątek (27 października) zakończyło się 50. posiedzenie Sejmu RP. Posłowie w trakcie głosowań przyjęli kilka projektów ustaw istotnych dla branży ubezpieczeniowej.
Po pierwsze, posłowie skierowali do prac Senatu nowelizację ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Niniejszy akt prawny wprowadza zmiany również w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Zmieniony akt prawny wprowadzi tzw. profesjonalną rejestrację pojazdów. Oznacza to, że zmiany pozwolą podmiotom uprawnionym na czasowe użytkowanie w ruchu drogowym pojazdów, z wykorzystaniem profesjonalnego numeru rejestracyjnego dla wielu pojazdów, bez konieczności każdorazowej czasowej rejestracji pojazdu.
Zgodnie z nowelizacją, umowę ubezpieczenia krótkoterminowego będzie mógł zawrzeć podmiot uprawniony, tj. przedsiębiorca zajmujący się produkcją, sprzedażą lub badaniem pojazdów lub jednostka uprawniona (badawcza) producenta pojazdu, wyposażenia lub części pojazdu przeprowadzająca badania tych przedmiotów. Ubezpieczenie będzie trwało przez okres ważności profesjonalnego dowodu rejestracyjnego, jednak nie krócej niż 30 dni w odniesieniu do pojazdów do jazd testowych, które nie były uprzednio zarejestrowane na terytorium Polski.
Czytaj więcej: Nowelizacja ustawy – Prawo o ruchu drogowym: zmianie ulegnie rejestracja pojazdów do jazd testowych
Posłowie również opowiedzieli się za przyjęciem projektu ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych i przekazaniu go do dalszych prac w Senacie. Nowy akt prawny implementuje do polskiego porządku prawnego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie imprez turystycznych i powiązanych usług turystycznych. Celem nowych przepisów jest poprawa rozwiązań prawnych w zakresie zabezpieczeń podróżnych przed skutkami niewypłacalności organizatorów imprez turystycznych, w tym określenie zasad funkcjonowania Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Ustawa reguluje także kwestie zabezpieczenia finansowego organizatorów turystyki oraz przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych i wypłat świadczeń dla klientów w razie niewypłacalności organizatora imprezy turystycznej.
Czytaj więcej: Podkomisja nie przyjęła poprawek PIU do projektu ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych
Z kolei na najbliższym, 51. posiedzeniu Sejmu, które rozpocznie się 8 listopada, zostanie przedstawione sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń (druk nr 1781), jak wynika z harmonogramu przedstawionego na stronie Sejmu.