bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Orzeczenia
Zadośćuczynienie za zdarzenie medyczne

Zadośćuczynienie za zdarzenie medyczne

Dodano: 2016-05-24
Publikator: Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 19 maja 2016 r. (sygn. akt III CZP 13/16) uznał, że podmiot leczniczy, który nie przedstawił stanowiska odnoszącego się do wniosku o ustalenie zdarzenia medycznego, może po wydaniu orzeczenia w wyniku żądania ponownego rozpatrzenia sprawy przedstawić propozycję odszkodowania i zadośćuczynienia w wysokości innej niż wskazana we wniosku.

Rozpoznawana sprawa dotyczyła pacjenta, który zmarł po przekierowaniu z jednego z wrocławskich szpitali do innej placówki leczniczej. Rodzina zmarłego mężczyzny wystąpiła o 250 tys. zł zadośćuczynienia od szpitala. Komisja ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych uznała, iż zdarzenie to uprawnia do wystąpienia o zadośćuczynienie w takiej kwocie. Szpital w ciągu 30 dni nie ustosunkował się do wniosku o ustalenie zdarzenia medycznego, co zgodnie z art. 67e ust. 1 ustawy o prawach pacjenta oznacza jego akceptację.

Artykuły powiązane

Nowe przepisy chroniące obywateli przed kradzieżą tożsamości od 1 czerwca.

Od 1 czerwca 2024 roku w Polsce będą obowiązywać nowe przepisy mające na celu lepszą ochronę obywateli przed k...

Nowa usługa Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego we współpracy z UFG

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w ramach swojej działalności przy Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym u...

Niewłaściwe zachowanie pracodawcy niekoniecznie jest mobbingiem – postanowienie SN

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 14 lutego 2024 r. (sygn. akt II PSK 11/23) uznał, że poczucie pracownika, że pode...