bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Za OC płacimy jak przed rokiem. Czy oznacza to stabilizację cen?

Za OC płacimy jak przed rokiem. Czy oznacza to stabilizację cen?

Dodano: 2017-11-30

Średnia transakcyjna cena polisy komunikacyjnej OC w październiku obniżyła się do poziomu cen z początku roku. W zeszłym miesiącu za OC trzeba było zapłacić 701 zł, a to tylko ok. 3% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Porównując z poprzednim miesiącem w październiku aż w 11 województwach spadły ceny. – W większości są to zmiany minimalne, kilkuprocentowe, jednak obejmujące już znaczną część Polski. Największe skoki zanotowaliśmy w województwie opolskim i warmińsko-mazurskim, gdzie ceny zmniejszyły się o około 7-8 proc.– mówi Maciej Kuczwalski, ekspert CUK Ubezpieczenia.

Za OC więcej zapłacili kierowcy z województwa podlaskiego (3 proc) oraz łódzkiego i zachodniopomorskiego (2 proc). W lubelskim i świętokrzyskim odnotowano niewielkie zmiany (poniżej 1 proc.).

– W ogólnorynkowej tendencji zauważamy wyhamowanie cen i ich stabilizację. O ile wahania cen polis OC z miesiąca na miesiąc, nie są bezpośrednio odczuwalne dla kierowców, to niewielka zmiana, jaką odnotowaliśmy w październiku w stosunku do roku ubiegłego, może dawać nadzieję, że galopujący wzrost cen, jaki trwał od maja 2015 roku, zbliża się ku końcowi – wyjaśnia Maciej Kuczwalski.

Sukcesywne zatrzymanie wzrostu cen można zaobserwować w poszczególnych województwach, co jest spójne ze skalą ogólnopolską. Natomiast porównując podwyżki rok do roku zauważymy, że w przeważającej części regionów są już jedynie na poziomie kilkuprocentowym – maksymalny wzrost odnotowano w województwie opolskich (11 proc. r/r).

– Po ponad 50 procentowych wzrostach cen w 2016 r., kierowcy powinni z ulgą przyjąć delikatne wahnięcia, jakie zachodzą obecnie. Koszty polis OC zaczynają się stabilizować na poziomie ubiegłorocznych cen i jeśli nie zostaną wprowadzone żadne drastyczne zmiany prawne, ta tendencja powinna się utrzymać w nadchodzących miesiącach – komentuje Maciej Kuczwalski.

Artykuły powiązane

Szybcy i…nielegalni – dostawcy jedzenia na elektrycznych pojazdach poza kontrolą

Coraz więcej dostawców jedzenia korzysta z elektrycznych hulajnóg i rowerów, ale okazuje się, że część tych pojazdów wca...

Roczne sprawozdanie EIOPA dotyczące sankcji nałożonych na mocy dyrektywy w sprawie dystrybucji ubezpieczeń

W dniu 29 stycznia 2025 roku Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) op...

Jubileuszowe prezenty od pracodawcy nie są opodatkowane

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w interpretacji z dnia 8 stycznia 2025 r. (sygn. 0112...