bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Za i przeciw, czyli o Centralnej Informacji Emerytalnej

Za i przeciw, czyli o Centralnej Informacji Emerytalnej

Dodano: 2022-11-14

Centralna Informacja Emerytalna (CIE) jest przede wszystkim platformą z wiadomościami na temat przyszłej emerytury oraz zgromadzonych dotychczas środków. Ma być dostępna poprzez stronę intrernetową oraz aplikację mObywatel.

Projekt ustawy o CIE jest już po konsultacjach i czeka na akceptację Rady Ministrów. Jeśli ustawa wejdzie w życie i CIE powstanie, jej użytkownicy w jednym miejscu będą mieli dostęp do informacji na temat swoich oszczędności na wszystkich kontach emerytalnych.

Z założenia CIE ma być narzędziem unifikującym. Na platformie zostaną udostępnione dane dotyczące środków zebranych w ZUS, KRUS, IKE, IKZE, PPE, PPK czy OFE. Użytkownik po zalogowaniu przez aplikację mObywatel lub stronę obywatel.gov.pl dowie się, ile pieniędzy uzbierał na emeryturę i jakich wypłat może się spodziewać w przyszłości.

Pomysłodawcy CIE przekonują, że będzie to nie tylko jedno źródło informacji. Sprawdzi się również jako narzędzie do korespondencji z ZUS czy TFI oraz ułatwi zdalną aktualizację danych osobowych. Ponadto w systemie będzie można sprawdzić listę beneficjentów upoważnionych do dziedziczenia pieniędzy lub wprowadzić dane takich osób.

Natomiast – jak podaje serwis rp.pl – m.in. NSZZ „Solidarność” wskazuje na pilniejsze potrzeby – chociażby modernizację Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Mnożą się także pytania dotyczące tego, czy nowe narzędzie jest potrzebne. Jest to istotne z uwagi na to, że CIE w perspektywie najbliższych 10 lat ma kosztować około ćwierć miliarda złotych.

Artykuły powiązane

Niewłaściwe zachowanie pracodawcy niekoniecznie jest mobbingiem – postanowienie SN

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 14 lutego 2024 r. (sygn. akt II PSK 11/23) uznał, że poczucie pracownika, że pode...

Leasing od A do Z – przewodnik

Pobierz nasz najnowszy przewodnik - Leasing od A do Z! Kliknij tutaj...

Można żądać odszkodowania za sąsiedztwo lotniska – uchwała SN

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 12 kwietnia 2024 r. (sygn. akt CZP 56/23) uznał, że właściciel może żądać odszkodowania z...