bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Wzrost zapotrzebowania na usługi medyczne

Wzrost zapotrzebowania na usługi medyczne

Dodano: 2016-08-17

W ciągu kilkudziesięciu lat podwoi się liczba Polaków w wieku 65+, a to przełoży się na wzrost zapotrzebowania na usługi medyczne. W związku z tym, że państwowa służba zdrowia prawdopodobnie nie podoła przyszłym wyzwaniom, coraz częściej decydować się będziemy na korzystanie z prywatnych placówek.

Do roku 2050 liczba seniorów, których obecnie jest 7 mln, podwoi się przekraczając 15 mln. Ze względu na zmniejszający się przyrost naturalny, Polacy 65+ stanowić będą ponad 30% społeczeństwa, a co za tym idzie, częściej niż dotychczas potrzebować będą pomocy medycznej.

Obecnie firmy proponujące pakiety medyczne, jak również towarzystwa ubezpieczeń oferują wiele produktów w postaci ubezpieczeń zdrowotnych, których konstrukcja zapewnia sprawny dostęp do prywatnych placówek oraz szerokiej gamy specjalistów i badań diagnostycznych.

– Podstawową kwestią, która ma wpływ na popularność ubezpieczeń zdrowotnych jest podejście ich beneficjentów. Polis tych nie traktujemy tak samo jak innych ubezpieczeń. W świadomości większości osób nie funkcjonują one jako zabezpieczenie, ale doraźna pomoc, czyli kupujemy je w momencie zdiagnozowania choroby. Podejście to możemy, oczywiście metaforycznie, porównać do zakupu polisy AC dopiero po uszkodzeniu samochodu lub ubezpieczenia domu, który właśnie nam spłonął – zauważa Adam Wojtyca Dyrektor Sprzedaży Ubezpieczeń w SALTUS Ubezpieczenia.

Jak podaje SALTUS Ubezpieczenia, dane gromadzone przez PIU pokazują stabilny wzrost liczby osób objętych ubezpieczeniami zdrowotnymi. Najczęściej jednak są to osoby korzystające z polis grupowych, gdyż jak czytamy, na zakup polisy indywidualnej zdecydowało się jedynie 18% osób. Jak podkreślają eksperci z SALTUS Ubezpieczenia tendencja ta powinna się jednak powoli zmieniać.

– Osoby, które wcześniej korzystały z ubezpieczeń grupowych doceniają wynikający z nich komfort. Przyzwyczajenie, na przykład do szybkiego dostępu do internisty, może się przełożyć na zakup ubezpieczenia w przyszłości na własną rękę, bez wsparcia pracodawcy – dodaje Adam Wojtyca z SALTUS Ubezpieczenia.

Artykuły powiązane

Nowa era ochrony – DFG zwiększa bezpieczeństwo zakupu mieszkań i domów od deweloperów

Zakup mieszkania lub domu na podstawie umowy deweloperskiej zawartej po 2 lipca 2024 roku będzie objęty ochroną De...

Fikcyjne samozatrudnienie pod lupą organów podatkowych

Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w interpretacji z 12 czerwca 2024 r. (sygn. DKP3.8082.10.2023) uznał, że z...

Umowa ubezpieczenia nie zawsze gwarantuje wypłatę odszkodowania – wyrok SN

Sąd Najwyższy w wyroku z 24 czerwca 2024 r. (sygn. akt I CSK 1396/23) orzekł, że nieprzestrzeganie działań prewe...