bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Wzrost zapotrzebowania na usługi medyczne

Wzrost zapotrzebowania na usługi medyczne

Dodano: 2016-08-17

W ciągu kilkudziesięciu lat podwoi się liczba Polaków w wieku 65+, a to przełoży się na wzrost zapotrzebowania na usługi medyczne. W związku z tym, że państwowa służba zdrowia prawdopodobnie nie podoła przyszłym wyzwaniom, coraz częściej decydować się będziemy na korzystanie z prywatnych placówek.

Do roku 2050 liczba seniorów, których obecnie jest 7 mln, podwoi się przekraczając 15 mln. Ze względu na zmniejszający się przyrost naturalny, Polacy 65+ stanowić będą ponad 30% społeczeństwa, a co za tym idzie, częściej niż dotychczas potrzebować będą pomocy medycznej.

Obecnie firmy proponujące pakiety medyczne, jak również towarzystwa ubezpieczeń oferują wiele produktów w postaci ubezpieczeń zdrowotnych, których konstrukcja zapewnia sprawny dostęp do prywatnych placówek oraz szerokiej gamy specjalistów i badań diagnostycznych.

– Podstawową kwestią, która ma wpływ na popularność ubezpieczeń zdrowotnych jest podejście ich beneficjentów. Polis tych nie traktujemy tak samo jak innych ubezpieczeń. W świadomości większości osób nie funkcjonują one jako zabezpieczenie, ale doraźna pomoc, czyli kupujemy je w momencie zdiagnozowania choroby. Podejście to możemy, oczywiście metaforycznie, porównać do zakupu polisy AC dopiero po uszkodzeniu samochodu lub ubezpieczenia domu, który właśnie nam spłonął – zauważa Adam Wojtyca Dyrektor Sprzedaży Ubezpieczeń w SALTUS Ubezpieczenia.

Jak podaje SALTUS Ubezpieczenia, dane gromadzone przez PIU pokazują stabilny wzrost liczby osób objętych ubezpieczeniami zdrowotnymi. Najczęściej jednak są to osoby korzystające z polis grupowych, gdyż jak czytamy, na zakup polisy indywidualnej zdecydowało się jedynie 18% osób. Jak podkreślają eksperci z SALTUS Ubezpieczenia tendencja ta powinna się jednak powoli zmieniać.

– Osoby, które wcześniej korzystały z ubezpieczeń grupowych doceniają wynikający z nich komfort. Przyzwyczajenie, na przykład do szybkiego dostępu do internisty, może się przełożyć na zakup ubezpieczenia w przyszłości na własną rękę, bez wsparcia pracodawcy – dodaje Adam Wojtyca z SALTUS Ubezpieczenia.

Artykuły powiązane

Sąd Najwyższy oddalił argumenty Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dotyczącej zadośćuczynienia.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Rzecznika Praw Obywatelskich w spr...

Jak wyglądała sytuacja w ubezpieczeniach w 2023?

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała raport „Ubezpieczenia w liczbach w 2023”. W ubiegłym roku ubezpieczyciele wypłac...

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ma już niemal 5 mln Polaków

Polska Izba Ubezpieczeń poinformowała, że liczba osób objętych prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym nieustannie rośnie i...