bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Wzmocnienie banków w rękach KNF

Wzmocnienie banków w rękach KNF

Dodano: 2016-08-11

W dniu 10 sierpnia 2016 r. Komitet Stabilności Finansowej (KSF) wydał opinię „w zakresie identyfikacji innych instytucji o znaczeniu systemowym oraz nałożeniu na nie bufora innej instytucji o znaczeniu systemowym”. Jest to odpowiedź na wniosek KNF, która zwróciła się do KSF o wyrażenie opinii w sprawie zidentyfikowania takich banków jak ING Bank Śląski, PKO BP, Getin Noble Bank oraz BGŻ BNP Paribas jako „innych instytucji o znaczeniu systemowym” i nałożenia na te banki dodatkowego bufora kapitału.

W wydanym oświadczeniu, Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF wyjaśnił, że „identyfikacja innych instytucji o znaczeniu systemowym oraz nałożenie na nie buforów nastąpi, zgodnie z art. 39 ustawy o nadzorze makroostrożnościowym, w formie decyzji administracyjnych KNF”.

„Postępowania administracyjne w tych sprawach są w toku i są prowadzone z udziałem banków będących stronami postępowań, a decyzje będą wydane w terminach określonych przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego” – zaznaczył rzecznik KNF.

We wspomnianym przez Dajnowicza opisie metod identyfikacji „innych instytucji o znaczeniu systemowym” UKNF wyjaśnia, na jakiej podstawie dokonuje takiej identyfikacji. Zaznacza, że „dokonując oceny znaczenia systemowego, KNF uwzględnia Wytyczne Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA) z 16 grudnia 2014 roku”. Bierze pod uwagę wartości takich wskaźników jak m.in. aktywa ogółem, wartość transakcji obejmujących płatności krajowe, depozyty sektora prywatnego deponentów z UE i kredyty dla sektora prywatnego udzielone kredytobiorcom z UE, wartość instrumentów pochodnych, zobowiązania i wierzytelności transgraniczne.

UKNF dodaje też, że skonsolidowane dane pozyskuje od banków sporządzających sprawozdania skonsolidowane i od banków zrzeszających banki spółdzielcze, „na podstawie indywidualnie kierowanych ankiet nadzorczych”.

Artykuły powiązane

UODO: Numer PESEL nie powinien widnieć w certyfikacie podpisu elektronicznego

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) zwrócił się do Ministra Cyfryzacji z wnioskiem o zmianę przepisów dotyc...

Blokada strony internetowej przez ABW bezpodstawna – NSA ostatecznie rozstrzyga

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z 26 września 2024 roku (sygn. akt II GSK 2046/23) uznał, że Agencja Bez...

Meta ukarana 91 mln euro za naruszenie RODO.

Irlandzki organ ochrony danych (DPC) nałożył na Metę karę w wysokości 91 milionów euro za naruszenie przepisów RODO zwią...