bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Wyniki mBanku w 2021 roku

Wyniki mBanku w 2021 roku

Dodano: 2022-02-08
Publikator: informacja prasowa

mBank opublikował wyniki po dwunastu miesiącach 2021 roku. Instytucja finansowa zanotowała stratę netto, natomiast wynik z działalności podstawowej był najlepszy w historii, przekroczył bowiem 1,6 mld zł.

Strata netto wyniosła 1 178,8 mln zł, na co wpłynął przede wszystkim wynik z ostatniego kwartału. Rezultat ten uwzględnia koszty ryzyka prawnego związanego z kredytami walutowymi, które w czwartym kwartale przekroczyły 2 mld zł. Na kwotę tę złożyły się koszty potencjalnego programu ugód w wysokości 1 009,8 mln zł oraz inne, wiążące się z trwającymi sprawami sądowymi. W roku 2021 koszty ryzyka prawnego wyniosły 2 758,1 mln zł.

Współczynniki kapitałowe mBanku końcem minionego roku przyjmowały wartości wyższe niż wymagane minima regulacyjne. Skonsolidowany współczynnik Tier I wyniósł 14,1 proc, a łączny współczynnik kapitałowy 16,6 proc.

W czwartym kwartale dochody ogółem wzrosły o 7,4 proc. w stosunku do trzeciego kwartału. Wpłynął na to przede wszystkim wyższy o 18,5 proc. wynik z tytułu odsetek, wsparty przez podwyżki stóp procentowych.

Dochody ogółem, w roku 2021, wyniosły 6 111,1 mln zł, co jest wynikiem rekordowym. Wzrósł także zysk brutto głównego biznesu (segmentu walutowych kredytów hipotecznych) osiągając wartość 2,2 mld zł.

Artykuły powiązane

Dyrektywa Work-Life Balance

W dniu 9 marca 2023 r. Sejm uchwalił projekt nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i...

Czy dane osobowe będzie można swobodnie „transferować” do USA?

Pod koniec ubiegłego roku Komisja Europejska rozpoczęła proces zmierzający do przyjęcia decyzji w sprawie adekwatności r...

Poradnik Rzecznika Finansowego, czyli kredyt konsumencki nie tylko na Gwiazdkę

Okres świąteczny, który już za nami, nierozłącznie wiąże się ze zwiększonymi wydatkami. Tegoroczne Święta Bożego Narodze...