bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Orzeczenia
Wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela za brak oryginalnych kluczyków pojazdu

Wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela za brak oryginalnych kluczyków pojazdu

Dodano: 2016-08-26
Publikator: Sąd Okręgowy w Suwałkach

Sąd Okręgowy w Suwałkach w wyroku z dnia 10 czerwca 2016 r. (sygn. akt I Ca 678/15) orzekł, że przed zakupem samochodu kupujący powinien dokonać sprawdzenia sprawności nie tylko samego pojazdu, ale też wszystkich elementów stanowiących jego wyposażenie, w tym wszystkich kluczy.

W rozpoznawanej sprawie powód wniósł o zasądzenie od towarzystwa ubezpieczeń kwoty 63.400 zł tytułem odszkodowania za skradziony samochód.

Powód wskazał, iż do kradzieży pojazdu doszło na parkingu przed budynkiem, w którym mieszkał. Postępowanie prowadzone przez policję nie doprowadziło do ustalenia sprawcy kradzieży auta. Samochód ubezpieczony był w pozwanym towarzystwie, które odmówiło wypłacenia odszkodowania. Ubezpieczyciel twierdził, że jeden ze zdanych kluczyków auta był kluczykiem dorobionym. W czasie zawarcia umowy ubezpieczenia, agent ubezpieczeniowy nie weryfikował sprawności działania kluczyków ani też ich oryginalności.

Ubezpieczyciel podał, że podczas postępowania likwidacyjnego okazało się, że jeden z przekazanych kluczy był oryginalny, natomiast drugi nie pochodził z wyposażenia samochodu i nie mógł służyć do jego prawidłowej obsługi. Obowiązkiem zaś powoda, który domagał się likwidacji szkody wynikającej z kradzieży samochodu było przedłożenie dwóch oryginalnych kompletów kluczy w ilości wskazanej we wniosku ubezpieczeniowym, czego powód nie uczynił, składając dorobiony do innego pojazdu kluczyk.

Pliki do pobrania

orzeczenie_i_ca_678_15.pdf

Artykuły powiązane

UODO: Numer PESEL nie powinien widnieć w certyfikacie podpisu elektronicznego

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) zwrócił się do Ministra Cyfryzacji z wnioskiem o zmianę przepisów dotyc...

Blokada strony internetowej przez ABW bezpodstawna – NSA ostatecznie rozstrzyga

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z 26 września 2024 roku (sygn. akt II GSK 2046/23) uznał, że Agencja Bez...

Meta ukarana 91 mln euro za naruszenie RODO.

Irlandzki organ ochrony danych (DPC) nałożył na Metę karę w wysokości 91 milionów euro za naruszenie przepisów RODO zwią...