bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Wykorzystanie tożsamości osób powszechnie znanych i rozpoznawalnych lub podszywanie się pod inne podmioty

Wykorzystanie tożsamości osób powszechnie znanych i rozpoznawalnych lub podszywanie się pod inne podmioty

Dodano: 2022-04-01
Publikator: Związek Banków Polskich, Komenda Główna Policji

Do popełnienia przestępstwa, o którym mowa w tytule, zostaje wykorzystany obecny spadek wartości waluty krajowej. Oszuści bowiem wychodzą z ofertą inwestycji w kryptoaktywa lub na rynku FOREX.

Każda takie działanie jest dobrze zaplanowane, ponieważ scenariusz opracowują osoby posiadające specjalistyczną wiedzę. Dlatego też proceder ten stanowi realne zagrożenie. Dla „uwiarygodnienia kampanii marketingowej” przestępcy wykorzystują w sposób bezprawny wizerunek osoby powszechnie znanej i rozpoznawanej. Natomiast informacje pod postacią najczęściej banerów są publikowane w ogólnopolskich, uznanych za wiarygodne mediach czy portalach branżowych. Innym, bardzo podobnym sposobem zmanipulowania odbiorcy, jest publikowanie informacji niezgodnych z prawdą z nielegalnym użyciem logo np. rozpoznawalnych stacji telewizyjnych.

Działania oszustów są bardzo dotkliwe, ponieważ prowadzą do utraty środków przez „inwestorów” oraz do naruszenia reputacji osób, których wizerunek został wykorzystany.

Kilka wskazówek mogących ochronić przed zagrożeniem:

  • dokonaj realnej oceny, czy możliwy jest tak wysoki i szybki zysk z promowanej inwestycji w kontekście pozostałych, dostępnych narzędzi inwestycyjnych,
  • przeanalizuj inwestycję pod kątem jej dochodowości oraz bezpieczeństwa,
  • zanim zainwestujesz środki, zapoznaj się z opiniami dostępnymi na niezależnych portalach, a także z opiniami – zwłaszcza negatywnymi – dotychczasowych klientów.

Artykuły powiązane

Ryzyko rynkowe głównym problemem dla ubezpieczycieli w 2024 r.

W dniu 5 lutego 2024 r. Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) opublikował...

Kontrole sektorowe UODO w 2024 r.

W dniu 12 lutego 2024 r. Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjął plan kontroli sektorowych na 2024 rok. Plan ten pr...

Wynagrodzenie celebryty za współpracę nie zalicza się do kosztów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 8 stycznia 2024 r. (sygn...