bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Wyciek danych osobowych

Wyciek danych osobowych

Dodano: 2022-06-29
Publikator: Urząd Ochrony Danych Osobowych

Serwis ChronPESEL.pl i Krajowy Rejestr Długów pod patronatem UODO przeprowadzili badanie, z którego wynika, że mniej niż połowa z nas wie, co należy zrobić w sytuacji wycieku danych.

Ponadto badanie pokazało, że około 30 proc. osób wie, na kim spoczywa odpowiedzialność za skutki wycieku danych. Co trzeci badany – o zgrozo – uważa, że odpowiedzialna jest wyłącznie ofiara.

Z przeprowadzonego badania wynika, że nasi rodacy za największe zagrożenie dla danych osobowych uważali działania oszustów, którzy próbują wyłudzić dane poprzez fałszywe wiadomości SMS, e-mail i telefony – 43 proc. osób. Na drugim miejscu – 34,5 proc. – znalazł się wyciek danych. Respondenci często obawiali się wycieku z baz danych firm prywatnych. Nieco lepiej wśród ankietowanych wypadły pod tym względem instytucje publiczne.

Warto w tym miejscu przywołać wypowiedź jednego z ekspertów ChronPESEL.pl. Bartłomiej Drozd powiedział – „Niestety trudno samemu uchronić się przed wyciekiem danych osobowych. Bezpieczeństwo baz zależy bowiem od podmiotów, które nimi zarządzają. Dlatego bardzo ważne jest, żeby wiedzieć, w jaki sposób zareagować. Przykładowo, jeśli wśród informacji, które wyciekły znalazły się także dane osobowe, np. numer PESEL, należy jak najszybciej sprawdzić, czy ktoś nie próbował ich już wykorzystać. Warto pomyśleć także nad uruchomieniem monitoringu aktywności kredytowej naszego numeru PESEL, dzięki temu dowiemy, jeśli w przyszłości ktoś będzie chciał wyłudzić na niego pożyczkę lub inne zobowiązanie finansowe”.

Przypomnijmy, że w sytuacji, w której dochodzi do przypadkowego lub niezgodnego z prawem zniszczenia, utracenia lub ujawnienia danych – mamy do czynienia z naruszeniem ochrony danych osobowych. Gdy naruszenie, do którego doszło, może być w konsekwencji ryzykiem dla praw bądź wolności osób fizycznych, administrator powinien zgłosić do UODO fakt naruszenia danych. Ma na tę czynność 72 godziny. Administrator jest zobowiązany do tego, aby podjąć skuteczne działania mające zapewnić ochronę osobom fizycznym oraz ich danym osobowym.

Artykuły powiązane

Odszkodowanie za skażenie plonów przez sąsiada

Sąd Okręgowy w wyroku z dnia 15 maja 2023 r. (sygn. akt XXV C 384/22) orzekł, że nawet jeśli nie całe plony, a t...

Zmiany w zakresie postępowania wyjaśniającego przed Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego

W dniu 29 września 2023 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 16 sierpnia 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zap...

Nowe Rekomendacje KNF dla zakładów ubezpieczeń dotyczące oceny odpowiedniości ubezpieczenia na życie z elementem inwestycyjnym

W dniu 15 września 2023 r. Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła jednogłośnie Rekomendacje dla zakładów ubezpieczeń dotyc...