bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Wolność przepływu usług

Wolność przepływu usług

Dodano: 2016-07-07

W ostatnim tygodniu, na kanwie toczących się od dłuższego czasu dyskusji poświęconych brexitowi, staraliśmy się przybliżyć Państwu jedną z czterech podstawowych wolności na jakich opiera się współpraca gospodarcza krajów Unii, czyli wolność przepływu towarów.

Dzisiaj z kolei chcemy poświęcić nieco uwagi kolejnej z wolności, jaką jest wolność przepływu usług, czyli w skrócie możliwość nieograniczonego świadczenia w ramach Unii m. in. usług finansowych, transportowych, telekomunikacyjnych, przy zachowaniu ujednoliconych standardów i metod kontroli.

Wersja skonsolidowana TRAKTATU O UNII EUROPEJSKIEJ I TRAKTATU O FUNKCJONOWANIU UNII EUROPEJSKIEJ (2016/C 202/01), w art. 56 wskazuje, że w ramach postanowień Traktatów ograniczenia w swobodnym świadczeniu usług wewnątrz Unii są zakazane w odniesieniu do obywateli Państw Członkowskich mających swe przedsiębiorstwo w Państwie Członkowskim innym niż państwo odbiorcy świadczenia.

Usługami w rozumieniu Traktatów są świadczenia wykonywane zwykle za wynagrodzeniem w zakresie, w jakim nie są objęte postanowieniami o swobodnym przepływie towarów, kapitału i osób.

Usługi obejmują zwłaszcza:

a) działalność o charakterze przemysłowym;

b) działalność o charakterze handlowym;

c) działalność rzemieślniczą;

d) wykonywanie wolnych zawodów.

Artykuły powiązane

Nowa era ochrony – DFG zwiększa bezpieczeństwo zakupu mieszkań i domów od deweloperów

Zakup mieszkania lub domu na podstawie umowy deweloperskiej zawartej po 2 lipca 2024 roku będzie objęty ochroną De...

Fikcyjne samozatrudnienie pod lupą organów podatkowych

Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w interpretacji z 12 czerwca 2024 r. (sygn. DKP3.8082.10.2023) uznał, że z...

Umowa ubezpieczenia nie zawsze gwarantuje wypłatę odszkodowania – wyrok SN

Sąd Najwyższy w wyroku z 24 czerwca 2024 r. (sygn. akt I CSK 1396/23) orzekł, że nieprzestrzeganie działań prewe...