bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Bez kategorii
Wniosek Rzecznika Finansowego o uchwałę Sądu Najwyższego

Wniosek Rzecznika Finansowego o uchwałę Sądu Najwyższego

Dodano: 2024-02-06
Kategorie:

W dniu 18 grudnia 2023 roku Rzecznik Finansowy zwrócił się do Sądu Najwyższego z wnioskiem o rozstrzygnięcie sporów dotyczących interpretacji przepisów prawa odnoszących się do ustalania wysokości odszkodowania. W szczególności chodziło o sytuacje, gdy naprawa uszkodzenia częściowego stała się niemożliwa z powodu działań poszkodowanego, takich jak sprzedaż pojazdu w stanie uszkodzonym lub wcześniejsza naprawa. Rzecznik Finansowy zauważył zmiany w orzecznictwie dotyczącego rozliczania szkód metodą kosztorysową, co skłoniło go do skierowania pytania prawnego do Sądu Najwyższego.

W przedstawionym pytaniu Rzecznik Finansowy podkreślił, że ustalanie wysokości szkody na podstawie szacunkowych kosztów przywrócenia pojazdu do stanu pierwotnego nie koliduje z obowiązującym prawem. Argumentacja, że poszkodowany musi czekać z naprawą lub sprzedażą pojazdu do zakończenia rozprawy, jest według Rzecznika nieuzasadniona. W jego ocenie sądy powinny uwzględniać stan majątku poszkodowanego po zdarzeniu szkodowym, ale nie powinny brać pod uwagę okoliczności, które nie wynikają bezpośrednio z tego zdarzenia.

Rzecznik Finansowy zaznaczył również, że sytuacje takie jak sprzedaż lub naprawa uszkodzonego pojazdu powinny być traktowane jako zdarzenia niezwiązane bezpośrednio z szkodą. Akceptacja nowego podejścia sądów, które różnicuje sytuacje poszkodowanych w zależności od działań podejmowanych wobec uszkodzonego pojazdu, może ograniczać swobodę dysponowania majątkiem przez poszkodowanych. Dodatkowo, może to prowadzić do konieczności dostarczenia dowodów na przeprowadzoną naprawę pojazdu, co wprowadza dodatkowe ograniczenia dla poszkodowanych.

W skierowanym do Sądu Najwyższego wniosku Rzecznik Finansowy podkreślił, że celem jest zwiększenie ochrony praw i interesów klientów rynku finansowego w relacjach z ubezpieczycielami. Jednocześnie, harmonizacja orzecznictwa pozwoli poszkodowanym na lepszą ocenę swoich szans procesowych oraz podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących postępowania likwidacyjnego w przypadku szkody. W ocenie Rzecznika Finansowego skierowanie pytania prawnego do Sądu Najwyższego w tej kwestii jest konieczne.

Artykuły powiązane

Sąd Najwyższy oddalił argumenty Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dotyczącej zadośćuczynienia.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Rzecznika Praw Obywatelskich w spr...

Jak wyglądała sytuacja w ubezpieczeniach w 2023?

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała raport „Ubezpieczenia w liczbach w 2023”. W ubiegłym roku ubezpieczyciele wypłac...

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ma już niemal 5 mln Polaków

Polska Izba Ubezpieczeń poinformowała, że liczba osób objętych prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym nieustannie rośnie i...