bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
Wiedza finansowa Polaków wciąż na niskim poziomie

Wiedza finansowa Polaków wciąż na niskim poziomie

Dodano: 2016-09-02

Tylko 16 proc. Polaków posiada wiedzę na temat finansów, a 40 proc. jest zadowolonych z zarządzania swoim budżetem domowym. Jedynie 15 proc. badanych odpowiedziało, że zna przepisy prawa – takie wnioski płyną z raportu „Międzypokoleniowe rozmowy o długach” opracowanego na podstawie badań TNS Polska zleconych przez Grupę KRUK.

Badanie miało na celu wskazanie, jak Polacy radzą sobie z planowaniem swego budżetu i zadłużeniem. Z uzyskanych danych wynika, że swoją umiejętność planowania domowych wydatków jako dobrą oceniło 39 proc. ankietowanych. Z czego częściej taką ocenę wystawiały kobiety niż mężczyźni (45 proc. wobec 32 proc.). Ponadto, osoby te wskazały, że są chętne do podzielenia się swoją wiedzą z osobami, które nie radzą sobie z zarządzaniem domowymi finansami. 

– Dobre planowanie domowego budżetu, wiedza i doświadczenie życiowe, czy motywowanie do działania to najczęściej wskazywane umiejętności, którymi Polacy mogą podzielić się  z osobami zadłużonymi. Mimo że niewielu badanych posiada wiedzę na temat finansów, czy przepisów prawa, to aż 95% z nich byłoby gotowych udzielić niefinansowego wsparcia osobom mającym problem ze spłatą zadłużenia – mówi Agnieszka Salach z Grupy KRUK.

Z badań wynika, że grupą, którą jest najbardziej chętna do udzielania porad w zakresie finansów, są osoby w wieku 50+ (43 proc. odpowiedzi). Wśród 20-latków pomoc innym zadeklarowało 20 proc. Co trzecia osoba biorąca udział w badaniu odpowiedziała, że udzieliłaby wsparcia osobie zadłużonej poprzez podzielenie się swoja wiedzą i doświadczeniem.

Jako formy udzielanego wsparcia osobom zadłużonym najczęściej wymieniano: motywowanie do spłaty zadłużenia (28 proc.), pomoc przy przeprowadzaniu rozmów negocjacyjnych z wierzycielami (21 proc.). Młode osoby częściej deklarowały udzielenie wsparcia poprzez pomoc w obsłudze nowych technologii – bankowości mobilnej, czy Internetu. Wśród osób w wieku 18-29 lat taką formę pomocy wskazało 35 proc. badanych, podczas gdy jedynie 15 proc. ankietowanych w wieku 40-49 lat.

Zdaniem twórców raportu, najwyżej została oceniona wiedza o finansach osób należących do grupy wiekowej 30-39 lat. Osoby te również najczęściej deklarowały pomoc polegającą na udzieleniu fachowej porady osobom zadłużonym. 

Artykuły powiązane

Brak regulacji dla kancelarii odszkodowawczych. Rzecznik Praw Obywatelskich wzywa Ministra Sprawiedliwości do działania

RPO kolejny raz zwraca się do Ministra Sprawiedliwości z pytaniem o postępy w przygotowaniu przepisów mających na celu o...

Maksymalna kwota odszkodowania przysługująca pacjentowi, którego zdrowie ucierpiało na skutek leczenia.

Rzecznik Praw Pacjenta zdecydował o wypłacie najwyższej możliwej kwoty odszkodowania – 222 800 zł – osobie, której zdrow...

TFG informuje: ponad 2,3 miliona osób wybrało ofertę biur podróży na początku 2025 roku.

W pierwszym kwartale bieżącego roku liczba osób, które zdecydowały się na zakup zorganizowanej imprezy turystycznej, wzr...