bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Uwagi NBP do projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

Uwagi NBP do projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

Dodano: 2017-04-13

W dniu 7 kwietnia 2017 r. Narodowy Bank Polski skierował do Ministra Finansów swoje uwagi do projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń z dnia 22 marca 2017 r.

Projektodawcy zaproponowali prezentowanie kosztów dystrybucji oraz kosztów prowizji w relacji do sumy składek ubezpieczeniowych w rekomendowanym czasie trwania umowy. Zdaniem NBP, prezentowane w ten sposób koszty nie ułatwią klientom zrozumienia oferty i nie zapewnią porównywalności dostępnych na rynku produktów. W ocenie NBP, pozostawienie dobrowolności zakładom ubezpieczeń co do wyboru rekomendowanego minimalnego czasu trwania umowy może prowadzić do niewłaściwego prezentowania kosztów.

„Przykładowo, wysoka opłata wstępna pobierana z pierwszej składki prezentowana w długim horyzoncie inwestycyjnym może się wydawać stosunkowo niska. Taki sposób prezentacji kosztów może prowadzić do tego, że klienci, kierując się kosztami, będą wybierali umowy długoterminowe niekoniecznie zgodne z ich preferencjami. Pragniemy również zauważyć, że przy takim rozwiązaniu, rynek produktów z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK) w dalszym ciągu pozostanie mało transparentny” – wskazuje Narodowy Bank Polski. NBP zaproponował więc, aby wysokości opłaty dystrybucyjnej i prowizji ujawniane były kwotowo oraz dodatkowo w relacji do składki rocznej.

Artykuły powiązane

Kontrole sektorowe UODO w 2024 r.

W dniu 12 lutego 2024 r. Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjął plan kontroli sektorowych na 2024 rok. Plan ten pr...

Wynagrodzenie celebryty za współpracę nie zalicza się do kosztów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 8 stycznia 2024 r. (sygn...

Fałszywy profil ZUS zachęca do inwestycji gwarantującej emeryturę w wieku 50 lat. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami!

Podstępny profil namawia do inwestycji, obiecując pewną emeryturę już po osiągnięciu 50 lat. Według oszustów wystarc...