bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Uwaga na telefoniczne próby wyłudzania danych!

Uwaga na telefoniczne próby wyłudzania danych!

Dodano: 2022-08-17
Publikator: Biuro Informacji Kredytowej

Podczas ostatnich trzech miesięcy zanotowano prawie dwa tysiące prób wyłudzeń na łączną kwotę niemalże 600 tysięcy złotych.

Skala ataków jest jednak wielokrotnie większa, a dodatkowo mnożą się przeróżne metody „prowadzenia działalności” przez złodziei danych. Przestępcy telefonują z takich numerów telefonów, które wyświetlają się tak, jak prawdziwy numer wiarygodniej instytucji. Ofiarą takiej manipulacji może być każdy z nas. Z uwagi na przytoczone okoliczności, Biuro Informacji Kredytowej udostępniło na swojej stronie praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak nie dać się oszukać.

Ważne rady

  • Nie kontynuuj podejrzanych rozmów

Jeśli masz obawę odnośnie wiarygodności osoby, która dzwoni – rozłącz się. Najlepiej osobiście zadzwonić na oficjalną infolinię firmy, aby potwierdzić czy rzeczywiście jej pracownik kontaktował się z Tobą.

  • Zapamiętaj na zawsze

Pracownik BIK, Związku Banków Polskich, Twojego banku nigdy nie pyta o login i hasło do logowania na Twoje konto w banku. Nie prosi o pełny numer Twojej karty, jej daty ważności oraz kod CVV2/CVC2, nie namawia także do zainstalowania aplikacji na Twoim komputerze lub smartfonie.

  • Nie potwierdzaj operacji, których sam nie zlecasz bądź takich, których do końca nie rozumiesz
     
  • Nie oddzwaniaj odruchowo na nieznany numer

Stanowi to niebezpieczeństwo przekierowania do krajów egzotycznych, a za takie połączenie nasz operator komórkowy pobierze podwyższoną opłatę.

  • Włącz Alerty BIK

To ostrzeżenia sms, które otrzymasz, gdy ktoś na Twoje dane zaciąga kredyt, pożyczkę, zawiera umowę z operatorem telekomunikacyjnym, dokonuje zakupów na raty. To sposób, aby na stałe chronić się przed wyłudzeniem, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy i skąd nasze dane zostaną skradzione.

Podsumowując – działaj ostrożnie i rozsądnie. Twoje zachowanie ma wpływ na bezpieczeństwo Twoich środków pieniężnych.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...