bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Uwaga na telefoniczne próby wyłudzania danych!

Uwaga na telefoniczne próby wyłudzania danych!

Dodano: 2022-08-17
Publikator: Biuro Informacji Kredytowej

Podczas ostatnich trzech miesięcy zanotowano prawie dwa tysiące prób wyłudzeń na łączną kwotę niemalże 600 tysięcy złotych.

Skala ataków jest jednak wielokrotnie większa, a dodatkowo mnożą się przeróżne metody „prowadzenia działalności” przez złodziei danych. Przestępcy telefonują z takich numerów telefonów, które wyświetlają się tak, jak prawdziwy numer wiarygodniej instytucji. Ofiarą takiej manipulacji może być każdy z nas. Z uwagi na przytoczone okoliczności, Biuro Informacji Kredytowej udostępniło na swojej stronie praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak nie dać się oszukać.

Ważne rady

  • Nie kontynuuj podejrzanych rozmów

Jeśli masz obawę odnośnie wiarygodności osoby, która dzwoni – rozłącz się. Najlepiej osobiście zadzwonić na oficjalną infolinię firmy, aby potwierdzić czy rzeczywiście jej pracownik kontaktował się z Tobą.

  • Zapamiętaj na zawsze

Pracownik BIK, Związku Banków Polskich, Twojego banku nigdy nie pyta o login i hasło do logowania na Twoje konto w banku. Nie prosi o pełny numer Twojej karty, jej daty ważności oraz kod CVV2/CVC2, nie namawia także do zainstalowania aplikacji na Twoim komputerze lub smartfonie.

  • Nie potwierdzaj operacji, których sam nie zlecasz bądź takich, których do końca nie rozumiesz
     
  • Nie oddzwaniaj odruchowo na nieznany numer

Stanowi to niebezpieczeństwo przekierowania do krajów egzotycznych, a za takie połączenie nasz operator komórkowy pobierze podwyższoną opłatę.

  • Włącz Alerty BIK

To ostrzeżenia sms, które otrzymasz, gdy ktoś na Twoje dane zaciąga kredyt, pożyczkę, zawiera umowę z operatorem telekomunikacyjnym, dokonuje zakupów na raty. To sposób, aby na stałe chronić się przed wyłudzeniem, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy i skąd nasze dane zostaną skradzione.

Podsumowując – działaj ostrożnie i rozsądnie. Twoje zachowanie ma wpływ na bezpieczeństwo Twoich środków pieniężnych.

Artykuły powiązane

Można żądać odszkodowania za sąsiedztwo lotniska – uchwała SN

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 12 kwietnia 2024 r. (sygn. akt CZP 56/23) uznał, że właściciel może żądać odszkodowania z...

Cyfryzacja, a ubezpieczenia – aż 75% ubezpieczycieli dąży do rozwoju IT

W dniu 25 kwietnia 2024 r. Polska Izba Ubezpieczeń we współpracy z Accenture opublikowała drugą edycję raportu „Cyfr...

W 2023 r. ubezpieczono obroty handlowe o wartości aż 911 mld zł

Polska Izba Ubezpieczeń w dniu 8 kwietnia 2024 r. opublikowała informację zgodnie, z którą w 2023 roku ubezpieczyciele o...