bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Komentarz

Mamy przyjemność poinformować Państwa, że nakładem wydawnictwa Beck został wydany Komentarz do ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjne, którego autorami są prawnicy z Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI, publikujący na łamach beinsured. 

Komentarz obejmuje omówienie nowych regulacji polskiego rynku ubezpieczeń i reasekuracji wraz z odwołaniem się do orzecznictwa i praktycznych przykładów z branży ubezpieczeniowej.

Książka zawiera dokładny opis powoływania do życia zakładów ubezpieczeniowych i zakładów reasekuracyjnych przez polskie podmioty gospodarcze, jak też zagraniczne spółki. Przeanalizowano wymogi co do osób pełniących kluczowe funkcje w organach nadzorczych spółek w zakładach ubezpieczeniowych i zakładach reasekuracji oraz obowiązki firm ubezpieczeniowych względem organów kontrolnych zarówno na początku swojej działalności, jak i na dalszych etapach rozwoju, zwłaszcza w kwestii tworzenia rezerw kapitałowych i informowania o stanie wypłacalności, a także sporządzania odpowiedniej dokumentacji. Nie pominięto też komentarza odnośnie do etapu likwidacji i planu naprawczego zakładu ubezpieczeń i zakładu reasekuracji.

Dokładnie zbadano każdy modelowy produkt ubezpieczeniowy, zwłaszcza ubezpieczenia na cudzy rachunek, ubezpieczenia grupowe oraz ubezpieczenia z ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego. Dużo miejsca poświęcono omówieniu nowych obowiązków informacyjnych zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji stosowanych do każdego rodzaju usługi ochrony, które należy przekazywać klientowi przed przystąpieniem do umowy oraz w trakcie jej wykonywania czy likwidacji.

W książce zamieszczono liczne przykłady orzeczeń i interpretacji wcześniejszych przepisów regulujących branżę ubezpieczeniową dokonanych przez sądy powszechne i organy nadzoru. Bardzo często w komentarzu pojawiają się odwołania do uchylonej ustawy o działalności ubezpieczeniowej, w ten sposób akcentowane są wprowadzane zmiany i przedstawiane poprzednie treści artykułów wraz z przykładami ich stosowania w modelach zarządzania zakładami ubezpieczeniowymi. Dzięki temu komentarz ukazuje nie tylko zmiany w literalnym brzmieniu poszczególnych regulacji, ale też przestrzeganiu ich w praktyce biznesowej.  

Komentarz omawia także przepisy przejściowe oraz zawiera załącznik z najnowszym podziałem ubezpieczeń na dział I ubezpieczeń na życie i dział II pozostałych ubezpieczeń osobowych oraz ubezpieczeń majątkowych.

Więcej:
https://www.ksiegarnia.beck.pl/beck-info-biznes-ustawy-w-praktyce/id14632,Ustawa-o-dzialalnosci-ubezpieczeniowej-i-reasekuracyjnej.-Komentarz.html

Artykuły powiązane

Czy pracodawcy muszą usuwać CV kandydatów od razu po rekrutacji? Wyrok NSA

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 20 lutego 2024 r. (sygn. akt III OSK 2700/22) orzekł, że pracodawcy mogą pr...

Sąd cywilny jest związany decyzją KNF

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 8 marca 2024 r. (sygn. akt II CSKP 1915/22) orzekł, że sąd powszechny nie ma prawa inge...

Europa, a sztuczna inteligencja

W obronie własnego języka Portale informacyjne donoszą, że kraje od Hiszpanii po Rumunię stawiają c...