bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
UNIQA, rynek finansowy i COVID-19

UNIQA, rynek finansowy i COVID-19

Dodano: 2020-03-23

Red. beinsured poprosiła przedstawicieli instytucji z sektora finansowego o podzielenie się pomysłami i przemyśleniami, jak ich firma radzi sobie w tym trudnym czasie epidemii oraz jakie przewidują skutki pandemii w zakresie funkcjonowania przedsiębiorstw i rynku finansowego w Polsce.

Wierzymy, że prezentowane pomysły i spostrzeżenia mogą stać się inspiracją dla innych, a stąd już krótka droga do znalezienia najlepszych rozwiązań. W drugim wydaniu odpowiedzi udzielił Paweł Dygas, dyrektor ds. kontroli, bezpieczeństwa, ryzyka, reasekuracji i antyfraudu UNIQA.

  • Jakie procedury i wewnętrzne rozwiązania wdrożyła UNIQA w związku z ogłoszonym w Polsce stanem zagrożenia epidemiologicznego?

Aby zapewnić bezpieczeństwo pracowników wdrożyliśmy pracę zdalną dla wszystkich zespołów. Praca w siedzibach została ograniczona do absolutnego minimum (administratorzy sieci IT, odbiór i wysyłka poczty papierowej). Contact center zostało zwirtualizowane, telefony są obsługiwane z domów zdalnie przez naszych pracowników. Zachęcamy klientów do interakcji on-line. Upraszczamy procesy likwidacji szkód, aktywizujemy sprzedaż zdalną naszych produktów.

Po przejściu w nowy tryb działania, ważne jest też by zaopiekować się pracownikami i pomóc im się odnaleźć na telepracy. Tu obok aspektów dbania o wydajność systemów, istotne jest też wsparcie HR-owe w postaci poradników, szkoleń miękkich i regularnych rozmów z przełożonymi i współpracownikami, nie tylko na tematy stricte zawodowe.

  • Jak pandemia wpłynie na rynek finansowy w Polsce?

W ciągu najbliższych kilku miesięcy spodziewamy się możliwych opóźnień w płatnościach składek. Wraz z rozwojem sytuacji, będziemy odpowiadać na potrzeby naszych klientów związanych z tym brakiem dostępnych środków. Możliwe jest także podwyższenie szkodowości w ramach ubezpieczeń gwarancji. Jednocześnie oczekujemy zrozumiałego spadku sprzedaży ubezpieczeń turystycznych. W średnioterminowej perspektywie prognozujemy wzrost świadomości ubezpieczeniowej i większego zainteresowania ubezpieczeniami na życie, ubezpieczeniami od utraty zysku i ubezpieczenia odwołania podróży.

W przypadku gdyby stan zagrożenia epidemiologicznego przedłużył się na więcej niż parę tygodni, przedsiębiorcy i zakłady ubezpieczeń będą dążyli do nadrobienia strat w drugiej połowie roku. Będzie to miało wpływ zarówno na ceny ubezpieczeń jak i na współczynniki szkodowości.

  • Jakie zmiany w funkcjonowaniu przedsiębiorstw może wywołać aktualna sytuacja?

Obecna sytuacja pokazuje, że praca zdalna jest możliwa w dużo szerszym zakresie, niż to wcześniej uznawaliśmy. Ta świadomość pozwoli w przyszłości na dużo bardziej elastyczne podejście do pracy. Będzie to też pretekst do ograniczenia kosztów podróży służbowych i spotkań na żywo, na rzecz szerszego przejścia na komunikatory wideo. Mocniejsze wejście sprzedaży i obsługi zdalnie będzie drugą konsekwencją obecnego stanu. Klienci przetrą szlaki cyfrowej bezpośredniej współpracy z ubezpieczycielami – przejście na kanały on-line’owe przyspieszy. Dodatkowo mocno zredukowane zostanie interakcja papierowa z klientami. Akceleracji procesu robotyzacji będzie dodatkowym efektem doświadczonej przez przedsiębiorców niedostępności pracowników.

  • Jakie rozwiązania wspierające rynek finansowy powinien wdrożyć rząd w związku z pandemią?

Pokładamy nadzieję w pakiecie zaprezentowanym jako „tarcza antykryzysowa” przez rząd. Czasowe wstrzymanie danin państwowych dla przedsiębiorców zagrożonych bankructwem i zastrzyki gotówki, by mogli utrzymać  wypłatę wynagrodzeń na czas ograniczy szansę na uruchomienie efektu domina niewypłacalności podmiotów rynkowych.

Artykuły powiązane

Odszkodowanie się należy pomimo, że ubezpieczający skłamał

Rzecznik Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w swojej opinii z dnia 27 czerwca 2024 r. (sygn. C-236/23) s...

Łatwiejsza transgraniczna współpraca między organami nadzoru w przypadku zmiany siedziby zakładu ubezpieczeń

Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) postanowił uzupełnić swoją decyzję z...