bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
UFG o konsekwencjach braku obowiązkowego OC w 2022 r.

UFG o konsekwencjach braku obowiązkowego OC w 2022 r.

Dodano: 2021-12-31
Publikator: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny poinformował o wysokości opłat, które będą obowiązywać za brak ważnego obowiązkowego OC w przyszłym roku.

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, zgodnie z którym podstawą do obliczenia kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC jest wysokość płacy minimalnej określonej na 3 010 zł. Opłata ta będzie zależna również od rodzaju posiadanego pojazdu oraz długości okresu, w którym nie był on objęty obowiązkowym OC. Nowe stawki opłat będą obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.

Wszystkie pojazdy, które pozostają bez obowiązującej ochrony do 3 dni, będą objęte karą w wysokości 20 proc. pełnej opłaty ubezpieczenia. W okresie od 4 do 14 dni kara wyniesie 50 proc. opłaty, a powyżej 14 dni – jej pełną wartość. W przypadku OC dla rolników, wysokość opłaty za brak obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu będzie wynosiła 1/10 wynagrodzenia minimalnego.

UFG informuje również, że w przypadku wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej, która powinna zostać uzasadniona, instytucja może umorzyć opłatę częściowo lub w całości.

Artykuły powiązane

Trzeba uważać komu wysyłany jest dokument potwierdzający przyznanie odszkodowania

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył na ubezpieczyciela administracyjną karę pieniężną w wysokości 103 752...

Ubezpieczyciel jednak wypłaci odszkodowanie bliskim ofiar wypadku na A1

Tragiczny wypadek na autostradzie A1 miał miejsce 16 września 2023 r. To właśnie tego dnia kierowca jadący z p...

Pracodawca musi prowadzić teczki nawet jeśli nie wykonuje kontroli trzeźwości

Państwowa Inspekcja Pracy oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej potwierdzają, że nawet jeśli pracodawca nie wy...