bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
UFG: Mniej pojazdów bez OC

UFG: Mniej pojazdów bez OC

Dodano: 2016-04-10
Publikator: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Jak podaje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, do około 150 tysięcy zmniejszyła się liczba pojazdów bez polisy OC w Polsce. W opinii Funduszu stanowi o pokłosie zwiększonych kontroli UFG prowadzonych z wykorzystaniem ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych. Ponad połowa pojazdów bez OC identyfikowana jest w ten sposób.

– Nasze nowe szacunki dotyczące nieubezpieczonych opieramy na analizie trendów obserwowanych przez Fundusz od 25 lat, w tym między innymi spadku samej liczby wypadków powodowanych przez nieubezpieczonych – mimo wzrostu liczby pojazdów jeżdżących po polskich drogach. Analizy te wskazują, że odsetek pojazdów bez OC w ogólnej liczbie ubezpieczonych pojazdów – spadł o trzy punkty procentowe do 0,7 procent czyli do około 150 tysięcy pojazdów – mówi Elżbieta Wanat- Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Precyzyjne ustalenie liczby nieubezpieczonych pojazd jest w dalszym ciągu utrudnione. Oszacowany wynik zależy od wielu czynników, przede wszystkim wykorzystanej metody, przyjętych danych. W przypadku tych ostatnich dla UFG problem stanowi jakość i zawartość informacji w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPIK). Zawiera ona dane o pojazdach faktycznie użytkowanych, jak też nieużytkowanych, czyli takich, które przez co najmniej osiem lat nie przechodziły badania technicznego. Natomiast, przyjmując do obliczeń wyłącznie dane pochodzące z kontroli drogowych policji, można przyjąć, że liczba nieubezpieczonych samochodów poruszających się po drogach mieści się w przedziale 80 – 85 tys.

Ogólnopolska baza polis OC i AC, na podstawie której UFG dokonuje swych szacunków, jest budowana od 12 lat. Firmy ubezpieczeniowe coraz częściej podają dane potrzebne do wypełnienia bazy. W 2005 r. zawierała ona 28 mln danych, 10 lat później liczba rekordów wzrosła do ponad 300 mln, przy czym wypełnienie bazy danymi o sprzedanych polisach OC sięga 100 proc. Baza jest także aktualizowana różnymi funkcjonalnościami, np. cztery lata temu Fundusz wdrożył system automatycznego identyfikowania pojazdów bez OC. System wykrywa m. in. przerwy w ubezpieczeniu lub porównuje daty wystawienia polisy OC i rejestracji pojazdu.

– W efekcie 50 procent pojazdów bez polisy OC zostaje zidentyfikowanych już bez kontroli drogowych, a wyłącznie na podstawie działań Funduszu po weryfikacji danych w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych – mówi Hubert Stoklas, wiceprezes UFG.

Dzięki temu, liczba spraw o brak OC, zarejestrowanych na podstawie kontroli Funduszu, wzrosła w ostatnich latach prawie trzykrotnie do poziomu 36 tysięcy spraw wniesionych w 2015 r. Ogólna liczba wszystkich spraw o brak OC wniesionych w poprzednim roku wyniosła 85 tys. – o 14 proc. więcej niż w 2014 r. Co 8. sprawa zakończyła się nałożeniem kary. W sumie w 2015 r. właściciele bez ubezpieczenia OC wnieśli na konto UFG rekordową sumę 55 mln zł, tj. o 25 proc. więcej niż w poprzednim roku.

Artykuły powiązane

Walka z smishingiem: nowe przepisy wprowadzają blokowanie fałszywych SMS-ów przez operatorów telekomunikacyjnych

Od 25 marca 2024 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy, które nakładają obowiązek na operatorów telekomunikacyjnych do...

Nowe przepisy na rzecz recyklingu

Na portalu Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowych przepisów dotyczących po...

KNF: Kolejna wersja metodyki BION dla ubezpieczycieli za 2023 rok

W dniu 1 marca 2024 r. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował nową wersję metodyki Rocznego Badania i Oceny Nad...