bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Ubezpieczycieli stracili 114 mln zł na ubezpieczeniach AC

Ubezpieczycieli stracili 114 mln zł na ubezpieczeniach AC

Dodano: 2016-04-28
Publikator: Vienna Insurance Group Polska

Spółka Vienna Insurance Group Polska podała wyniki dotyczące ubezpieczeń komunikacyjnych AC za ubiegły rok. Wynika z nich, że w 2015 r. towarzystwa ubezpieczeniowe odnotowały straty wielkości 114 mln zł. Jako jeden z powodów ujemnych zysków wymieniono konkurencję cenową.

„Mamy do czynienia z tak zwanym miękkim rynkiem, a jeśli chodzi o ubezpieczenia komunikacyjne, jest to rynek katastroficznie miękki. Wydaje się, że rynek nie znalazł się jeszcze na zupełnym dnie i że w 2016 roku problemy będą jeszcze narastać” – powiedział Franz Fuchs, dyrektor generalny Vienna Insurance Group Polska.

„Rynek majątkowy zmaga się z nierentowną komunikacją. Ten sektor jest nierentowny zarówno dla ubezpieczycieli polskich, jak i zagranicznych. W ubiegłym roku ubezpieczyciele dołożyli do ubezpieczeń komunikacyjnych łącznie 1,1 mld zł i nie chodzi tu tylko o OC, ale również AC” – dodał.

Przypomnijmy, że w 2012 r. towarzystwa ubezpieczeniowe zarobiły na ubezpieczeniach AC 729 mln zł. W roku 2013 zysk ten spadł do kwoty 482 mln zł, a rok później wyniósł już 239 mln zł. Aktualnie średnia składka na ubezpieczenie AC plasuje się w przedziale 200 – 215 euro. podczas, gdy w krajach Europy Zachodniej średnio trzeba zapłacić od 300 do 350 euro.

„W odróżnieniu od komunikacji, której udział w całym rynku spada, pozostałe ubezpieczenia majątkowe czy osobowe rosną na znaczeniu i są rentowne, jednak one mimo wszystko nie rekompensują finansowo strat wynikających z ubezpieczeń komunikacyjnych” – powiedział Fuchs.

Według Fuchsa deficytowość ubezpieczeń komunikacyjnych wynika z silnej konkurencji cenowej, która trwa od kilku lat. Według szefa VIG Polska składki ubezpieczeń komunikacyjnych OC spadły w ciągu ostatnich pięciu lat średnio o 20 proc., a AC o 16 proc. Zaznaczył jednocześnie, że rentowność w ubezpieczeniach na życie determinują też ogólnoświatowe trendy, jak spadek przychodów z lokat, czy spadek stóp procentowych.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...