W sezonie urlopowym warto zachować szczególną ostrożność jeśli chodzi o bezpieczeństwo naszych mieszkań i domów. Nieprawidłowe zachowania w tej kwestii, mogą nie tylko zwiększyć ryzyko włamania, ale też negatywnie wpłynąć na wypłatę świadczenia z polisy. Właściciel ubezpieczonego domu jest zobowiązany do zachowania pewnych środków ostrożności.
W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia zawarte są interpretacje ubezpieczyciela co do określonych zdarzeń. Z definicji kradzieży z włamaniem jednoznacznie wynika, że występuje ona jedynie wówczas, gdy mieszkanie bądź dom zostały odpowiednio zamknięte. Nieruchomość powinna być zabezpieczona tak, by nie ułatwiać złodziejowi dostania się do środka. Dotyczy to zarówno drzwi wejściowych, jak i okien czy okienek piwnicznych.
– Ubiegając się o odszkodowanie za szkodę spowodowaną kradzieżą z włamaniem trzeba mieć na względzie warunki, jakie uprawniają nas do jego otrzymania. Do takich należy m.in. posiadanie atestowanych drzwi wejściowych, właściwe ich zamknięcie np. na dwa zamki wielozastawkowe – wyjaśnia Małgorzata Skibińska, ekspert Avivy. – Właściciele domów z przeszklonymi drzwiami mają dodatkowe zadanie. Powinni zwrócić uwagę, czy konstrukcja wejścia uniemożliwia osobom trzecim przedostanie się do wnętrza w wyniku wybicia szyby i otwarcia zamka bez użycia klucza przez powstały otwór – dodaje Małgorzata Skibińska.
Ubezpieczenie chroni nieruchomość nie tylko przed skutkami kradzieży z włamaniem, ale również w sytuacji zaistnienia zdarzeń losowych, takich jak m.in. zalanie, pożar czy uderzenie pioruna.
– Jeżeli w czasie burzy czy ulewy dojdzie do zalania mieszkania na skutek pozostawienia otwartych okien, odpowiedzialność za straty będzie leżała po stronie ubezpieczonego. Jest on również zobowiązany dbać o stan techniczny budynku i w razie potrzeby dokonywać stosownych napraw – dodaje Małgorzata Skibińska.
W przypadku wystąpienia szkody w wyniku działania ubezpieczonego znajdującego się pod wpływem alkoholu, odpowiedzialność, również znajduje się po jego stronie.