bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Ubezpieczenie od utraty pracy

Ubezpieczenie od utraty pracy

Dodano: 2022-07-11

Ubezpieczenia kojarzą nam się przede wszystkim z ochroną zdrowia, życia, nieruchomości czy samochodu. Nie od dziś wiadomo jednak, że towarzystwa ubezpieczeń reagują na zmieniającą się sytuację makroekonomiczną. Ostatnie niepewne lata, przede wszystkim pandemia, spowodowały wiele zawirowań na rynku pracy. W związku z tym, w ofertach towarzystw zaczęły pojawiać się ubezpieczenia od utraty dochodów.

Ubezpieczenie od utraty pracy to zabezpieczenie finansowe, którego zadaniem jest zapewnienie płynności finansowej w przypadku utraty stałego źródła dochodu. Ciągłość finansową wspominana polisa zapewnia przez określony czas, zazwyczaj pomiędzy sześcioma a dwunastoma miesiącami. Ubezpieczenie takie będzie chronić w momencie gdy dojdzie do zwolnienia pracownika, ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa, zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej przez pracodawcę i wyrejestrowania przedsiębiorstwa z właściwego rejestru oraz zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej i jej wyrejestrowania z odpowiedniej ewidencji.

Polisa od utraty pracy jest ubezpieczeniem dobrowolnym, nie należy do obligatoryjnych składek pracowniczych. Istotna okazuje się być na przykład w momencie udzielania pożyczek lub kredytów, ponieważ zabezpieczające się na różne okoliczności banki proponują często polisy od utraty pracy.

O tym, kto może nabyć omawianą polisę decyduje ubezpieczyciel. W większości przypadków ubezpieczenie zakupić można od uzyskania pełnoletności do 65 bądź 70 roku życia. Co istotne, przedstawiciele niektórych zawodów nie mają prawa do uzyskania polisy. Mowa tu na przykład o zawodowych żołnierzach czy górnikach.  

Artykuły powiązane

Samo naruszenie RODO nie uprawnia do żądania odszkodowania, musi istnieć nawet nieistotna szkoda

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 4 maja 2023 r. (sygn. akt C 300/21) orzekł, że aby móc doma...

#2 Nastrój się na prawo – QuoVadisBancassurance? Część 1

Dokąd zmierza rynek bancassurance? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w tej i kolejnych publikacjach oraz w se...

Po kilku miesiącach wracamy z naszym nowym portalem

Po wielu miesiącach prac nad nową odsłoną portalu BeInsured (niestety informatycy nas pokonali i z kilku tygodni zrob...

    Zadaj Pytanie