bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Ubezpieczenie od utraty pracy

Ubezpieczenie od utraty pracy

Dodano: 2022-07-11

Ubezpieczenia kojarzą nam się przede wszystkim z ochroną zdrowia, życia, nieruchomości czy samochodu. Nie od dziś wiadomo jednak, że towarzystwa ubezpieczeń reagują na zmieniającą się sytuację makroekonomiczną. Ostatnie niepewne lata, przede wszystkim pandemia, spowodowały wiele zawirowań na rynku pracy. W związku z tym, w ofertach towarzystw zaczęły pojawiać się ubezpieczenia od utraty dochodów.

Ubezpieczenie od utraty pracy to zabezpieczenie finansowe, którego zadaniem jest zapewnienie płynności finansowej w przypadku utraty stałego źródła dochodu. Ciągłość finansową wspominana polisa zapewnia przez określony czas, zazwyczaj pomiędzy sześcioma a dwunastoma miesiącami. Ubezpieczenie takie będzie chronić w momencie gdy dojdzie do zwolnienia pracownika, ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa, zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej przez pracodawcę i wyrejestrowania przedsiębiorstwa z właściwego rejestru oraz zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej i jej wyrejestrowania z odpowiedniej ewidencji.

Polisa od utraty pracy jest ubezpieczeniem dobrowolnym, nie należy do obligatoryjnych składek pracowniczych. Istotna okazuje się być na przykład w momencie udzielania pożyczek lub kredytów, ponieważ zabezpieczające się na różne okoliczności banki proponują często polisy od utraty pracy.

O tym, kto może nabyć omawianą polisę decyduje ubezpieczyciel. W większości przypadków ubezpieczenie zakupić można od uzyskania pełnoletności do 65 bądź 70 roku życia. Co istotne, przedstawiciele niektórych zawodów nie mają prawa do uzyskania polisy. Mowa tu na przykład o zawodowych żołnierzach czy górnikach.  

Artykuły powiązane

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...

Nazwa „odszkodowanie” nie wystarczy do zwolnienia z PIT

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z dnia 26 marca 2024 r. (sygn. akt...

Przewodnik „Ubezpieczenia w transporcie, czyli dlaczego nie warto ryzykować?”

Przewodnik po ubezpieczeniach w transporcie jest już dostępny! Pobierz go już teraz! 👉🏻 POBIERAM...