W 2015 r. produkcja energii z odnawialnych źródeł spadła o ok. 25%. Najbardziej bo aż o połowę mniej produkuje się energii z biomasy. W sumie w poprzednim roku udział energii z odnawialnych źródeł stanowił 11,45 proc. w całej produkcji energii w Polsce. Zgodnie z unijnymi wymogami Polska do 2020 r. musi podnieść ten wskaźnik do poziomu 15 proc., z czego 19,6 proc. ma stanowić energia elektryczna.
Zdaniem specjalistów, ten cel nałożony na Polskę przez UE może być trudny do osiągnięcia. Gdyż, jak wskazują eksperci, rynek wyhamował. Również Komisja Europejska w raporcie dotyczącym odnawialnych źródeł energii napisała, że „osiągnięcie w 2020 celów OZE nie jest także pewne w przypadku Polski i Węgier. Tylko biorąc po uwagę optymistyczne założenia w kwestii przyszłego zapotrzebowania na energię i specyficznych dla obu krajów warunków finansowych spełnienie celów OZE wydaje się możliwe.”
W rozwój rynku wierzą zakłady ubezpieczeń, które dołączają do swoich ofert ubezpieczenia OZE. Są one dedykowane producentom energii z odnawialnych źródeł do potrzeb własnych jak i komercyjnych. W ostatnim czasie produkty te także są tworzone dla rolników, którzy coraz częściej używają OZE w swoich gospodarstwach, m.in. taki produkt ma w swej ofercie Concordia Ubezpieczenia.