bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
Tylko co trzeci turysta wykupuje dodatkową polisę ubezpieczeniową

Tylko co trzeci turysta wykupuje dodatkową polisę ubezpieczeniową

Dodano: 2016-06-13

Polacy wyjeżdżający na wakacje za granicę niechętnie się ubezpieczają. Jedynie co 3. turysta korzysta z dodatkowej usługi ochronnej na czas wyjazdu – tak wynika z badania Satisface zrealizowanego na zlecenie Blue Media.

Jedynie 28 proc. osób uczestniczących w badaniu odpowiedziało, że wyjeżdżając na zagraniczne wakacje „zawsze” wykupuje ubezpieczenie. Czasami wykupu polisy turystycznej dokonuje 13 proc. respondentów. A ponad połowa nigdy nie korzystała z dodatkowej usługi ubezpieczenia wyjazdu.

Specjaliści już od dawna ostrzegają przed możliwymi wysokimi kosztami leczenia za granicą. Wielu z nich przypomina, że karta EKUZ, czy standardowe ubezpieczenie dołączone do wycieczki w standardzie nie sfinansują wszystkich kosztów związanych z wypadkiem lub nagłą chorobą w trakcie urlopu za granicą. Wówczas wszelkie koszty leczenia, transportu do kraju będzie musiał ponieść turysta. A często są to sumy rzędu kilku tysięcy złotych.

W ubiegłym roku głośna medialnie była sprawa Polaka, który wspinając się po Tatrach uległ wypadkowi, przebywając po słowackiej stronie gór. Pomocy udzieliło mu słowackie ratownictwo górskie, które za udzielenie pierwszej pomocy i transportu do szpitala zażądało zwrotu ok. 63 tys. zł. Akcje ratunkowe na Słowacji nie są objęte refundacją. W związku z powyższym koszty leczenia nie mogą być finansowe z tytułu posiadania karty EKUZ.

– Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, tzw. EKUZ, nie obejmuje akcji ratunkowych i poszukiwawczych. Przy zakupie prywatnego ubezpieczenia należy sprawdzać, jaka jest w nim suma ubezpieczenia i suma kosztów leczenia, by mieć pewność, że nie dopłaci się z własnej kieszeni np. za transport helikopterem – wyjaśnia Anna Maraś z Blue Media.

Natomiast w przypadku turysty z Polski, który w trakcie wakacji w Meksyku dostał wylewu i musiał być hospitalizowany na miejscu, a powrót do kraju wymagał użycia specjalnego air-ambulansa, koszty leczenia wyniosły 800 tys. zł. 

– Warto mieć także świadomość, że polisa ubezpieczeniowa nie jest ubezpieczeniem zdrowotnym. Chroni jedynie w nagłych sytuacjach, a nie podczas planowanych zabiegów. Kobietom w ciąży lub przewlekle chorym, standardowe ubezpieczenie turystyczne może nie objąć wielu koniecznych świadczeń – ostrzega ekspertka Blue Media.

Artykuły powiązane

Kobiety chciały wyłudzić odszkodowanie z AC, ale…nie ubezpieczyły pojazdu

Policjanci z Gorzowa Wielkopolskiego zatrzymali dwie kobiety, które próbowały wyłudzić odszkodowanie, inscenizując kradz...

Kluczowe wyzwania polskiej prezydencji w Radzie UE z perspektywy sektora ubezpieczeniowego

Polska, obejmując prezydencję w Radzie Unii Europejskiej od 1 stycznia 2025 roku, stanie p...

Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych po III kwartale 2024 roku – dane UFG

W okresie trzech pierwszych kwartałów 2024 roku zgłoszono ponad 1,4 miliona szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych OC i AC...