bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Trwają prace nad ustawą o kancelariach odszkodowawczych

Trwają prace nad ustawą o kancelariach odszkodowawczych

Dodano: 2016-05-05

W Ministerstwie Sprawiedliwości dobiegają końca prace nad nową ustawą o kancelariach odszkodowawczych. Projekt nowych przepisów regulujących zawód doradcy odszkodowawczego został przygotowany przez Rzecznika Finansowego.

– Powinny zakończyć prace do końca miesiąca – zapowiada Wioletta Olszewska z biura prasowego ministerstwa. Nie podaje jednak, w jakim kierunku pójdzie przygotowywana opinia.

Jak podaje Rzecznik Finansowy, rynek kancelarii odszkodowawczych rośnie w szybkim tempie. W ubiegłym roku firmy z tego sektora uzyskały w sumie 1,5 mld zł odszkodowań. Przewidywania RF potwierdzają chociażby wyniki dwóch największych firm odszkodowawczych w Polsce. Votum w przeciągu trzech lat odnotował wzrost przychodów o 60 proc. i podwojenie zysków netto (wzrost o 188 proc.). Natomiast drugi co do wielkości podmiot – Europejskie Centrum Odszkodowań (EuCO) w ciągu trzech lat powiększył swoje przychody o 85 proc, a zyski o 136 proc.

W opinii Rzecznika Finansowego niepokojący jest tak szybki wzrost rynku odszkodowawczego. Coraz częściej zdarzają się przykłady nieuczciwych praktyk stosowanych przez doradców odszkodowawczych.

– Trwa poszukiwanie nowych obszarów działalności, które mają pomóc zwiększyć przychody. Obawiamy się, że potencjalne trudności finansowe mogą spowodować działania niekorzystne dla klientów – ocenia Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy.

Artykuły powiązane

Dyrektywa Work-Life Balance

W dniu 9 marca 2023 r. Sejm uchwalił projekt nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i...

Czy dane osobowe będzie można swobodnie „transferować” do USA?

Pod koniec ubiegłego roku Komisja Europejska rozpoczęła proces zmierzający do przyjęcia decyzji w sprawie adekwatności r...

Poradnik Rzecznika Finansowego, czyli kredyt konsumencki nie tylko na Gwiazdkę

Okres świąteczny, który już za nami, nierozłącznie wiąże się ze zwiększonymi wydatkami. Tegoroczne Święta Bożego Narodze...