bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Trwają prace nad ustawą o kancelariach odszkodowawczych

Trwają prace nad ustawą o kancelariach odszkodowawczych

Dodano: 2016-05-05

W Ministerstwie Sprawiedliwości dobiegają końca prace nad nową ustawą o kancelariach odszkodowawczych. Projekt nowych przepisów regulujących zawód doradcy odszkodowawczego został przygotowany przez Rzecznika Finansowego.

– Powinny zakończyć prace do końca miesiąca – zapowiada Wioletta Olszewska z biura prasowego ministerstwa. Nie podaje jednak, w jakim kierunku pójdzie przygotowywana opinia.

Jak podaje Rzecznik Finansowy, rynek kancelarii odszkodowawczych rośnie w szybkim tempie. W ubiegłym roku firmy z tego sektora uzyskały w sumie 1,5 mld zł odszkodowań. Przewidywania RF potwierdzają chociażby wyniki dwóch największych firm odszkodowawczych w Polsce. Votum w przeciągu trzech lat odnotował wzrost przychodów o 60 proc. i podwojenie zysków netto (wzrost o 188 proc.). Natomiast drugi co do wielkości podmiot – Europejskie Centrum Odszkodowań (EuCO) w ciągu trzech lat powiększył swoje przychody o 85 proc, a zyski o 136 proc.

W opinii Rzecznika Finansowego niepokojący jest tak szybki wzrost rynku odszkodowawczego. Coraz częściej zdarzają się przykłady nieuczciwych praktyk stosowanych przez doradców odszkodowawczych.

– Trwa poszukiwanie nowych obszarów działalności, które mają pomóc zwiększyć przychody. Obawiamy się, że potencjalne trudności finansowe mogą spowodować działania niekorzystne dla klientów – ocenia Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy.

Artykuły powiązane

Odszkodowanie za skażenie plonów przez sąsiada

Sąd Okręgowy w wyroku z dnia 15 maja 2023 r. (sygn. akt XXV C 384/22) orzekł, że nawet jeśli nie całe plony, a t...

Zmiany w zakresie postępowania wyjaśniającego przed Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego

W dniu 29 września 2023 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 16 sierpnia 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zap...

Nowe Rekomendacje KNF dla zakładów ubezpieczeń dotyczące oceny odpowiedniości ubezpieczenia na życie z elementem inwestycyjnym

W dniu 15 września 2023 r. Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła jednogłośnie Rekomendacje dla zakładów ubezpieczeń dotyc...