bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Trwają prace nad ustawą o kancelariach odszkodowawczych

Trwają prace nad ustawą o kancelariach odszkodowawczych

Dodano: 2016-05-05

W Ministerstwie Sprawiedliwości dobiegają końca prace nad nową ustawą o kancelariach odszkodowawczych. Projekt nowych przepisów regulujących zawód doradcy odszkodowawczego został przygotowany przez Rzecznika Finansowego.

– Powinny zakończyć prace do końca miesiąca – zapowiada Wioletta Olszewska z biura prasowego ministerstwa. Nie podaje jednak, w jakim kierunku pójdzie przygotowywana opinia.

Jak podaje Rzecznik Finansowy, rynek kancelarii odszkodowawczych rośnie w szybkim tempie. W ubiegłym roku firmy z tego sektora uzyskały w sumie 1,5 mld zł odszkodowań. Przewidywania RF potwierdzają chociażby wyniki dwóch największych firm odszkodowawczych w Polsce. Votum w przeciągu trzech lat odnotował wzrost przychodów o 60 proc. i podwojenie zysków netto (wzrost o 188 proc.). Natomiast drugi co do wielkości podmiot – Europejskie Centrum Odszkodowań (EuCO) w ciągu trzech lat powiększył swoje przychody o 85 proc, a zyski o 136 proc.

W opinii Rzecznika Finansowego niepokojący jest tak szybki wzrost rynku odszkodowawczego. Coraz częściej zdarzają się przykłady nieuczciwych praktyk stosowanych przez doradców odszkodowawczych.

– Trwa poszukiwanie nowych obszarów działalności, które mają pomóc zwiększyć przychody. Obawiamy się, że potencjalne trudności finansowe mogą spowodować działania niekorzystne dla klientów – ocenia Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy.

Artykuły powiązane

Nowa usługa Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego we współpracy z UFG

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w ramach swojej działalności przy Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym u...

Niewłaściwe zachowanie pracodawcy niekoniecznie jest mobbingiem – postanowienie SN

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 14 lutego 2024 r. (sygn. akt II PSK 11/23) uznał, że poczucie pracownika, że pode...

Leasing od A do Z – przewodnik

Pobierz nasz najnowszy przewodnik - Leasing od A do Z! Kliknij tutaj...