bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw w I kw. 2016 r. – raport NBP

Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw w I kw. 2016 r. – raport NBP

Dodano: 2016-06-30

Spadek aktywności inwestycyjnej przedsiębiorstw może mieć charakter przejściowy – takie wnioski płyną z raportu NBP PT. „Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw w I kw. 2016 r.”

„Interpretując wyniki pierwszego kwartału trzeba uwzględnić, że na okres ten zwykle przypada relatywnie mniejsza część całorocznych nakładów na inwestycje (przeciętnie 16,6 proc. rocznych nakładów). Stąd też spowolnienie w tym okresie jest relatywnie łatwiejsze do nadrobienia w kolejnych kwartałach roku” – napisano w raporcie.

Wskazano, że mimo tego istotna pozostaje kwestia rozległości i przede wszystkim trwałości obserwowanego osłabienia inwestycji.

„Z jednej strony przedsiębiorstwa mają za sobą już relatywnie długi, dwuletni okres zwiększania nakładów na środki trwałe i zbudowany potencjał wydaje się odpowiedni w relacji do aktualnej sytuacji rynkowej (wyniki badania Szybkiego Monitoringu NBP wskazują na dobrą ocenę dopasowania zapasów, jak również stabilne wykorzystanie mocy produkcyjnych)” – napisano.

„Z drugiej strony, wyniki badania koniunktury przedsiębiorstw sugerują, że obserwowany w początku tego roku spadek aktywności inwestycyjnej przedsiębiorstw może mieć charakter przejściowy. Taki scenariusz wspiera dobra kondycja przedsiębiorstw i duże możliwości finansowania inwestycji, wysoki stopień wykorzystania mocy produkcyjnych i jednocześnie korzystne prognozy dotyczące popytu i zamówień” – dodano.

Autorzy raportu wskazują, że w kolejnych kwartałach roku szerszym strumieniem powinny także już płynąć środki z funduszy unijnych z programów w ramach nowej perspektywy finansowej, chociaż nie bez znaczenia może być fakt, że w nowej perspektywie trudniejsze będzie uzyskanie bezzwrotnych dotacji na zakup maszyn i urządzeń czy technologii, a w to miejsce wprowadzane mają być raczej instrumenty zwrotne i mieszane.

„W dalszej części roku ujawni się już także zapewne pełny efekt programu 500+, który powinien pobudzić popyt krajowy. Dodatkowo zapowiadana nowelizacja ustawy o zamówieniach publicznych, która harmonizuje przepisy z prawem unijnym, powinna docelowo poprawić małym i średnim przedsiębiorstwom dostęp do przetargów” – napisano.

W raporcie wskazano, że niższe inwestycje w skali całego sektora przełożyły się na widoczne wyhamowanie rosnącego od połowy 2013 r. tempa odnawiania majątku trwałego (widoczne również na poziomie danych jednostkowych, zwłaszcza w budownictwie, energetyce i usługach).

„Z kolei dobrą prognozą dla aktywności inwestycyjnej i pewnym potwierdzeniem dla tezy przejściowego osłabienia inwestycji może być wyraźny wzrost skali nowo rozpoczynanych inwestycji” – dodano.

Artykuły powiązane

Sąd Najwyższy oddalił argumenty Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dotyczącej zadośćuczynienia.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Rzecznika Praw Obywatelskich w spr...

Jak wyglądała sytuacja w ubezpieczeniach w 2023?

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała raport „Ubezpieczenia w liczbach w 2023”. W ubiegłym roku ubezpieczyciele wypłac...

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ma już niemal 5 mln Polaków

Polska Izba Ubezpieczeń poinformowała, że liczba osób objętych prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym nieustannie rośnie i...