bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Spadek wartości zapytań o kredyty mieszkaniowe

Spadek wartości zapytań o kredyty mieszkaniowe

Dodano: 2022-09-09
Publikator: Biuro Informacji Kredytowej

Niedawny odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) wykazał niemal 73-procentowy spadek wartości zapytań o kredyty mieszkaniowe. Wartość wskaźnika informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Wartość 72,9 proc. oznacza, że w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 72,9 proc. w porównaniu do sierpnia 2021 r.

W momencie badania o kredyt mieszkaniowy wnioskowało prawie 13 tys. potencjalnych kredytobiorców – o 70,9 proc. mniej niż rok wcześniej. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła 336,66 tys. zł – o 2,8 proc. mniej niż w ubiegłym roku.

W opinii analityka BIK, opisywany odczyt pokazał, że „wysokie stopy procentowe, zaostrzenie wymogów regulacyjnych oraz obawy przed skutkami spowolnienia gospodarczego, a nawet możliwej recesji, praktycznie zamroziły popyt na kredyty mieszkaniowe”. Co więcej, „nic nie wskazuje na to, aby popyt osiągnął już najniższy poziom”.

Odczyt jest ponownie jednym z najniższych w historii pomiaru od 2008 r. Jest to wynik liczby wnioskodawców mniejszej o ponad 70 proc. niż przed rokiem – najniższej od 2007 r., odkąd BIK prowadzi analizy w tym zakresie. Warto zaznaczyć, że liczba wnioskujących o kredyt mieszkaniowy regularnie spadała od kwietnia 2021 r., a więc jeszcze przed kolejnymi podwyżkami stóp procentowych. Do marca br. spadek liczby wnioskodawców neutralizowała rosnąca średnia wartość wnioskowanego kredytu. Niestety od tego czasu miesiąc w miesiąc spada też średnia kwota wnioskowanego kredytu. To z kolei może wskazywać na coraz niższą zdolność kredytową kredytobiorców.  

Istnieją obawy, „że w kolejnych miesiącach liczba wnioskujących i średnia kwota wnioskowanego kredytu będą spadać, co spowoduje kolejny negatywny rekord (…), a to niestety przełoży się na wartość akcji kredytowej”. Dalsze podwyżki stóp procentowych jeszcze bardziej ograniczą popyt na kredyty mieszkaniowe. Natomiast rosnące raty zwiększają zainteresowanie moratoriami kredytowymi.

Artykuły powiązane

Naruszenie RODO – czy zawsze obowiązuje kara finansowa?

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 26 września 2024 r. (sygn. C-768/21) orzekł, że organ ochr...

Podejrzenie popełnienia przestępstwa nie wystarcza do dyscyplinarki

Sąd Okręgowy w Sieradzu, w wyroku z 10 lipca 2024 r. (sygn. akt IV Pa 80/24), orzekł, że pracodawca może rozw...

Kolejne wyłudzenia od ubezpieczycieli, tym razem o wartości 7 mln zł

Prokuratura Rejonowa Katowice-Południe skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko siedmiu osobom, oskarżonym o wyłu...