bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
S&P: Fuzje i przejęcia globalnych ubezpieczycieli nadal będą kontynuowane

S&P: Fuzje i przejęcia globalnych ubezpieczycieli nadal będą kontynuowane

Dodano: 2016-04-08

Fuzje i przejęcie w sektorze ubezpieczeń w 2015 r. osiągnęły wartość około 150 miliardów, jak czytamy w raporcie opracowanym przez firmę ratingową Standard & Poor’s. Transakcje prawdopodobnie będą kontynuowane nadal, choć w nieco wolniejszym tempie.

Jak przewidują analitycy z S&P, oferty fuzji i przejęć będą napędzane rekordowo wysokim poziomem kapitału w wielu dziedzinach przemysłu, zwłaszcza reasekuracji, możliwościami rozwoju organicznego, niskimi, niepewnymi zwrotami z inwestycji na rynkach krajowych i zmianami regulacji, w tym Solvency II, które wprowadziło restrykcje w ocenie ryzyka kapitałowego.

„W rezultacie korzystnych warunków finansowania, można uzyskać nowych nabywców: od konglomeratów przedsiębiorstw do państwowych funduszy majątkowych o wysokich zwrotach, szczególnie z Chin i Japonii” czytamy w raporcie.

Firma S&P przyjrzała się procesom przejęć i fuzji zakładów ubezpieczeń z ostatnich 15 lat. Z 50 największych transakcji, jakie zaszły od 2000 r. z udziałem ubezpieczycieli. Wykazano, że w więcej niż dwóch trzecich przypadków, kontrakt nie spowodował poprawy kondycji finansowej kupującego. Średnio, co 8. spółka przejmująca ogłosiła usunięcie z grupy w całości lub części spółki córki w ciągu 10 lat po transakcji.

Artykuły powiązane

Nowe przepisy chroniące obywateli przed kradzieżą tożsamości od 1 czerwca.

Od 1 czerwca 2024 roku w Polsce będą obowiązywać nowe przepisy mające na celu lepszą ochronę obywateli przed k...

Nowa usługa Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego we współpracy z UFG

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w ramach swojej działalności przy Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym u...

Niewłaściwe zachowanie pracodawcy niekoniecznie jest mobbingiem – postanowienie SN

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 14 lutego 2024 r. (sygn. akt II PSK 11/23) uznał, że poczucie pracownika, że pode...