bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Orzeczenia
SN: więź rodzinna stanowi dobro osobiste; za jej zerwanie należy się zadośćuczynienie

SN: więź rodzinna stanowi dobro osobiste; za jej zerwanie należy się zadośćuczynienie

Dodano: 2017-02-14
Publikator: Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10 lutego 2017 r. (sygn. akt V CSK 291/16) orzekł, że więź rodzinna z bliskimi osobami stanowi dobro osobiste, za zerwanie którego należy się zadośćuczynienie.

W rozpoznawanej sprawie z powództwem przeciwko zakładowi ubezpieczeń wystąpiła w imieniu małoletnich synów matka, której mąż został poszkodowany w wypadku drogowym. Wskutek zdarzenia mężczyzna odniósł trwałe obrażenia mózgu i układu nerwowego. Poszkodowany pozostaje w stanie wegetatywnym, który uniemożliwia utrzymywanie kontaktów rodzicielskich z dwójką małoletnich synów.

Matka chłopców wystąpiła do zakładu ubezpieczeń, w którym ubezpieczenie OC posiadał sprawca zdarzenia, z roszczeniem o wypłatę zadośćuczynienia za doznaną przez synów krzywdę w związku z utratą dóbr osobistych, polegającą na zerwaniu relacji z niepełnosprawnym ojcem.

Ubezpieczyciel odmówił wypłaty świadczenia, argumentując, że relacje rodzinne nie posiadają charakteru dóbr osobistych. Towarzystwo wskazywało też, że rozszerzenie kręgu osób uprawnionych do świadczeń z tytułu ubezpieczenia OC ppm może doprowadzić do podniesienia składek.

Artykuły powiązane

Rekordowa kara dla Poczty Polskiej za naruszenie RODO w sprawie wyborów kopertowych

Poczta Polska znalazła się w centrum kontrowersji po tym, jak Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO) nałożył na nią rek...

Szybcy i…nielegalni – dostawcy jedzenia na elektrycznych pojazdach poza kontrolą

Coraz więcej dostawców jedzenia korzysta z elektrycznych hulajnóg i rowerów, ale okazuje się, że część tych pojazdów wca...

Roczne sprawozdanie EIOPA dotyczące sankcji nałożonych na mocy dyrektywy w sprawie dystrybucji ubezpieczeń

W dniu 29 stycznia 2025 roku Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) op...