bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Klauzule abuzywne
SN rozstrzygnął w kwestii abuzywności klauzul dot. wartości wykupu. Rozprawa dot. reklamacji została odroczona

SN rozstrzygnął w kwestii abuzywności klauzul dot. wartości wykupu. Rozprawa dot. reklamacji została odroczona

Dodano: 2018-04-06

Na wokandzie Sądu Najwyższego z dnia 6 kwietnia 2018 r. znalazły się dwie sprawy ważne dla branży ubezpieczeniowej. Pierwsza z nich dotycząca skutków nieudzielenia odpowiedzi na reklamację przez instytucję finansową w ustawowym terminie (sygn. akt III CZP 113/17) została odroczona z powodu choroby sędziego. Nie został podany nowy termin rozprawy. Za to SN wypowiedział się w sprawie dot. przelewu wierzytelności przez konsumenta mającej swe źródło w klauzuli abuzywnej (sygn. akt III CZP 114/17).

W dniu 30 listopada 2017 r. do Sądu Najwyższego wpłynęło zagadnienie prawne o treści: „Czy skuteczne jest rozporządzenie przez konsumenta w drodze przelewu wierzytelnością przyszłą mającą swoje źródło w klauzuli abuzywnej, przed uprzednim stwierdzeniem abuzywności postanowienia umownego przez Sąd? Czy przedsiębiorca, który nabył w drodze przelewu od konsumenta wierzytelność przyszłą mającą swoje źródło w klauzuli abuzywnej może się skutecznie powoływać na zarzut naruszenia art. 385[1] ust. 1 KC?”

W rozpoznawanej sprawie powód domagał się zwrotu wartości wykupu ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, zatrzymanego przez zakład ubezpieczeń na życie. SN orzekł, że przelew przez konsumenta na przedsiębiorcę wierzytelności mającej źródło w klauzuli abuzywnej nie wymaga do swej skuteczności uprzedniego stwierdzenia abuzywności przed sąd. Może to zostać stwierdzone w toku sprawy wytoczonej przez cesjonariusza.

Wyrok w tej sprawie skomentowali przedstawiciele Biura Rzecznika Finansowego. Radca prawny Tomasz Młynarski wskazał, że ta kwestia może mieć również zastosowanie do innych obszarów i umów, zawierających klauzule abuzywne. – To oznacza, że rynek tego typu transakcji, na przykład w odniesieniu do tzw. kredytów walutowych, może się nadal rozwijać i nabierać na znaczeniu – skomentował Młynarski.

– Dla ubezpieczycieli i banków, to jasny sygnał, że powinni kłaść większy nacisk na polubowne rozwiązywanie sporów mających tło w postanowieniach umów w ramach ugód zawieranych bezpośrednio z klientami. Wejście na drogę sądową, szczególnie w przypadkach gdzie linia orzecznicza jest ugruntowana, oznacza tylko dodatkowe obciążenie kosztami procesowymi. Bardziej opłacalne i finansowo i wizerunkowo będzie rozwiązanie tych sporów polubownie – komentuje Paweł Zagaj, zastępca Rzecznika Finansowego nadzorujący wydział pozasądowego rozwiązywania sporów.

Tematowi pozasądowego rozwiązywania sporów będzie poświęcony najbliższy warsztat Szkoły Ubezpieczeń beinsured w dniu 11 kwietnia br., pt. „REKLAMACJE I ADR: Nowe obowiązki dystrybutorów ubezpieczeń”. Podczas szkolenia wystąpi Urszula Szpak, specjalistka z Wydziału Pozasądowego Rozwiązywania Sporów w Biurze Rzecznika Finansowego. Więcej informacji znajduje się na portalu beinsured.pl, pod linkiem.

Artykuły powiązane

Brak regulacji dla kancelarii odszkodowawczych. Rzecznik Praw Obywatelskich wzywa Ministra Sprawiedliwości do działania

RPO kolejny raz zwraca się do Ministra Sprawiedliwości z pytaniem o postępy w przygotowaniu przepisów mających na celu o...

Maksymalna kwota odszkodowania przysługująca pacjentowi, którego zdrowie ucierpiało na skutek leczenia.

Rzecznik Praw Pacjenta zdecydował o wypłacie najwyższej możliwej kwoty odszkodowania – 222 800 zł – osobie, której zdrow...

TFG informuje: ponad 2,3 miliona osób wybrało ofertę biur podróży na początku 2025 roku.

W pierwszym kwartale bieżącego roku liczba osób, które zdecydowały się na zakup zorganizowanej imprezy turystycznej, wzr...