bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Smartt Re a reasekuracja gwarancji ubezpieczeniowych

Smartt Re a reasekuracja gwarancji ubezpieczeniowych

Dodano: 2021-12-28

Polski Związek Pracodawców Budownictwa opublikował dane, z których wynika, że łączne zaangażowanie banków i zakładów ubezpieczeń w sektor budownictwa przekroczyło w ostatnich latach wartość 50 mld zł.

Przez ostatnie dziesięć lat widoczny był wzrost długości obowiązywania gwarancji wymaganych jako zabezpieczenie, co przyczynia się do spowolnienia procesu uwalniania limitów gwarancyjnych pod nowe inwestycje. Tomasz Libront, prezes brokera reasekuracyjnego Smartt Re, uważa, że polski rynek musi otworzyć się na szerszą współpracę z zagranicznymi rynkami reasekuracyjnymi, by zyskać pojemność na nowe inwestycje budowlane. Dotyczy to przede wszystkim wielomiliardowych inwestycji w infrastrukturę, a także tych związanych z transformacją energetyczną polskiej gospodarki. Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku zakłada wydatki rzędu 290 mld zł, a program budowy 100 obwodnic przewiduje prawie 30 mld zł. Co roku samorządu przeznaczają na inwestycję około 40 mld zł. Na rozwój odnawialnych źródeł energii natomiast, tylko największe polskie firmy z sektora paliwowo-energetycznego do 2030 roku planują wydać około 250 mld zł.

Biznes gwarancji ubezpieczeniowych nie może być więc hermetyczny.

– Planowane wielomiliardowe inwestycje to jedno. Na segment gwarancji będzie miała dodatkowo wpływ rosnąca inflacja. Z pewnością zwiększy wartość pojedynczych kontraktów, a tym samym proporcjonalnie wymaganych kwot gwarancji – powiedział Radomił Mioduchowski, dyrektor ds. reasekuracji gwarancji ubezpieczeniowych Smartt Re, zapraszając równocześnie ubezpieczycieli i brokerów do współpracy.

Artykuły powiązane

Sąd Najwyższy oddalił argumenty Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dotyczącej zadośćuczynienia.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Rzecznika Praw Obywatelskich w spr...

Jak wyglądała sytuacja w ubezpieczeniach w 2023?

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała raport „Ubezpieczenia w liczbach w 2023”. W ubiegłym roku ubezpieczyciele wypłac...

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ma już niemal 5 mln Polaków

Polska Izba Ubezpieczeń poinformowała, że liczba osób objętych prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym nieustannie rośnie i...