bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Samorządowe TUWy mogłyby usprawnić likwidację szkód po nawałnicach

Samorządowe TUWy mogłyby usprawnić likwidację szkód po nawałnicach

Dodano: 2017-08-23

Trwają prace nad usuwaniem skutków nawałnic. Do pomocy poszkodowanym włączają się wolontariusze, mieszkańcy okolicznych miejscowości oraz rząd i służby mundurowe. Część samorządowców obawia się, że będzie musiała ponieść koszt ich pracy z własnej kieszeni.

W związku z tym po raz kolejny powraca do dyskusji publicznej temat utworzenia samorządowych towarzystw ubezpieczeń wzajemnych, podaje Dziennik Gazeta Prawna. Idea ta nigdy nie doczekała się realizacji w Polsce. Wynika to chociażby z bogatej oferty od komercyjnych zakładów ubezpieczeń. – Istnieje bogaty rynek ubezpieczeniowy i samorządy tam wybierają sobie różnych partnerów do współpracy – tłumaczy Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich.

Samorządowy TUW zrzeszałby kilka okolicznych gmin. Podmiot mógłby zapewnić finansowanie na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń takich jak ostatnie nawałnice. W ten sposób gminy miałyby łatwy i szybki dostęp do środków, co znacznie pomogłoby w pracach bezpośrednio po wystąpieniu kataklizmu. Dzięki temu mogłyby samodzielnie pokryć koszty usuwania skutków nawałnic czy opłacić wynajęcie służb mundurowych. Ponadto, samorządowy TUW mógłby także wypłacać odszkodowania za szkody powstałe z winy gminy lub instytucji zarządzanych przez samorząd.

Ostatni raz pomysł powołania takich instytucji podnosił w 2015 r. Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Zapowiadał on utworzenie sieci Samorządowych Towarzystw Ubezpieczeń Wzajemnych przy współudziale samorządów powiatowych i gminnych, zrzeszonych w utworzonej Krajowej Izbie Towarzystw Ubezpieczeń Wzajemnych. Zakłady ubezpieczeń miały obsługiwać ubezpieczenia rolnicze i ubezpieczenia na ryzyko wystąpienia szkód o charakterze katastroficznym. Udziałowcem tych podmiotów miało zostać państwo.

Artykuły powiązane

UODO: Numer PESEL nie powinien widnieć w certyfikacie podpisu elektronicznego

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) zwrócił się do Ministra Cyfryzacji z wnioskiem o zmianę przepisów dotyc...

Blokada strony internetowej przez ABW bezpodstawna – NSA ostatecznie rozstrzyga

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z 26 września 2024 roku (sygn. akt II GSK 2046/23) uznał, że Agencja Bez...

Meta ukarana 91 mln euro za naruszenie RODO.

Irlandzki organ ochrony danych (DPC) nałożył na Metę karę w wysokości 91 milionów euro za naruszenie przepisów RODO zwią...