bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Rzecznik Finansowy przygotował projekt ustawy o doradztwie odszkodowawczym

Rzecznik Finansowy przygotował projekt ustawy o doradztwie odszkodowawczym

Dodano: 2016-04-13

Rzecznik Finansowy przedstawiła projekt nowej ustawy o doradztwie odszkodowawczym, który stawia sobie za cel ochronę interesów osób korzystających z usług kancelarii odszkodowawczych. Projekt został przekazany do Ministerstw Sprawiedliwości i Finansów, które zadecydują o jego dalszej drodze legislacyjnej. Dla Rzecznika Finansowego, Aleksandry Wiktorow, dokument stanowi potwierdzenie tego, że organ wspomaga konsumentów również w tym obszarze rynku usług finansowych.

Projekt zakłada stworzenie jednostki samorządu, który będzie nadzorował prace kancelarii odszkodowawczych. Organ ten pełniłby również funkcje ochronną dla konsumentów na tym rynku. Samorząd reprezentowałby interesy klientów w sporach z kancelariami odszkodowawczymi, jak też przyjmował i rozpatrywał skargi. Rzecznik chce także wprowadzenia na mocy ustawy ograniczenia limitu prowizji potrącanej z uzyskanego odszkodowania przez prawników reprezentujących poszkodowanych w postępowaniach sądowych.

Obecnie na rynku działa około 3 tys. kancelarii odszkodowawczych. Również z danych wewnętrznych Biura Rzecznika Finansowego wynika, że znaczna większość (75 %) skarg dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, wpływających do urzędu została przygotowana przez kancelarie odszkodowawcze. Również już trzy firmy odszkodowawcze przekształciły się w spółki akcyjne notowane na GPW w Warszawie. Rzecznik wskazała na znaczące uchybienia kancelarii odszkodowawczych – przypadki, gdy prawnik dochodzący roszczeń w imieniu poszkodowanego w wypadku komunikacyjnym znikał z uzyskanym odszkodowaniem.

Projekt spotkał się z przychylnością Polskiej Izby Ubezpieczeń. Przeciwne natomiast nowym rozwiązaniom prawnym są Ogólnopolska Izba Pośredników i Przedstawicieli Firm Odszkodowawczych oraz Polska Izba Doradców i Pośredników Odszkodowawczych, które liczą na samoregulację rynku kancelarii odszkodowawczych.

Artykuły powiązane

Nowa era ochrony – DFG zwiększa bezpieczeństwo zakupu mieszkań i domów od deweloperów

Zakup mieszkania lub domu na podstawie umowy deweloperskiej zawartej po 2 lipca 2024 roku będzie objęty ochroną De...

Fikcyjne samozatrudnienie pod lupą organów podatkowych

Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w interpretacji z 12 czerwca 2024 r. (sygn. DKP3.8082.10.2023) uznał, że z...

Umowa ubezpieczenia nie zawsze gwarantuje wypłatę odszkodowania – wyrok SN

Sąd Najwyższy w wyroku z 24 czerwca 2024 r. (sygn. akt I CSK 1396/23) orzekł, że nieprzestrzeganie działań prewe...