bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Rzecznik Finansowy przygotował projekt ustawy o doradztwie odszkodowawczym

Rzecznik Finansowy przygotował projekt ustawy o doradztwie odszkodowawczym

Dodano: 2016-04-13

Rzecznik Finansowy przedstawiła projekt nowej ustawy o doradztwie odszkodowawczym, który stawia sobie za cel ochronę interesów osób korzystających z usług kancelarii odszkodowawczych. Projekt został przekazany do Ministerstw Sprawiedliwości i Finansów, które zadecydują o jego dalszej drodze legislacyjnej. Dla Rzecznika Finansowego, Aleksandry Wiktorow, dokument stanowi potwierdzenie tego, że organ wspomaga konsumentów również w tym obszarze rynku usług finansowych.

Projekt zakłada stworzenie jednostki samorządu, który będzie nadzorował prace kancelarii odszkodowawczych. Organ ten pełniłby również funkcje ochronną dla konsumentów na tym rynku. Samorząd reprezentowałby interesy klientów w sporach z kancelariami odszkodowawczymi, jak też przyjmował i rozpatrywał skargi. Rzecznik chce także wprowadzenia na mocy ustawy ograniczenia limitu prowizji potrącanej z uzyskanego odszkodowania przez prawników reprezentujących poszkodowanych w postępowaniach sądowych.

Obecnie na rynku działa około 3 tys. kancelarii odszkodowawczych. Również z danych wewnętrznych Biura Rzecznika Finansowego wynika, że znaczna większość (75 %) skarg dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, wpływających do urzędu została przygotowana przez kancelarie odszkodowawcze. Również już trzy firmy odszkodowawcze przekształciły się w spółki akcyjne notowane na GPW w Warszawie. Rzecznik wskazała na znaczące uchybienia kancelarii odszkodowawczych – przypadki, gdy prawnik dochodzący roszczeń w imieniu poszkodowanego w wypadku komunikacyjnym znikał z uzyskanym odszkodowaniem.

Projekt spotkał się z przychylnością Polskiej Izby Ubezpieczeń. Przeciwne natomiast nowym rozwiązaniom prawnym są Ogólnopolska Izba Pośredników i Przedstawicieli Firm Odszkodowawczych oraz Polska Izba Doradców i Pośredników Odszkodowawczych, które liczą na samoregulację rynku kancelarii odszkodowawczych.

Artykuły powiązane

Trzeba uważać komu wysyłany jest dokument potwierdzający przyznanie odszkodowania

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył na ubezpieczyciela administracyjną karę pieniężną w wysokości 103 752...

Ubezpieczyciel jednak wypłaci odszkodowanie bliskim ofiar wypadku na A1

Tragiczny wypadek na autostradzie A1 miał miejsce 16 września 2023 r. To właśnie tego dnia kierowca jadący z p...

Pracodawca musi prowadzić teczki nawet jeśli nie wykonuje kontroli trzeźwości

Państwowa Inspekcja Pracy oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej potwierdzają, że nawet jeśli pracodawca nie wy...