bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Rzecznik Finansowy przygotował projekt ustawy o doradztwie odszkodowawczym

Rzecznik Finansowy przygotował projekt ustawy o doradztwie odszkodowawczym

Dodano: 2016-04-13

Rzecznik Finansowy przedstawiła projekt nowej ustawy o doradztwie odszkodowawczym, który stawia sobie za cel ochronę interesów osób korzystających z usług kancelarii odszkodowawczych. Projekt został przekazany do Ministerstw Sprawiedliwości i Finansów, które zadecydują o jego dalszej drodze legislacyjnej. Dla Rzecznika Finansowego, Aleksandry Wiktorow, dokument stanowi potwierdzenie tego, że organ wspomaga konsumentów również w tym obszarze rynku usług finansowych.

Projekt zakłada stworzenie jednostki samorządu, który będzie nadzorował prace kancelarii odszkodowawczych. Organ ten pełniłby również funkcje ochronną dla konsumentów na tym rynku. Samorząd reprezentowałby interesy klientów w sporach z kancelariami odszkodowawczymi, jak też przyjmował i rozpatrywał skargi. Rzecznik chce także wprowadzenia na mocy ustawy ograniczenia limitu prowizji potrącanej z uzyskanego odszkodowania przez prawników reprezentujących poszkodowanych w postępowaniach sądowych.

Obecnie na rynku działa około 3 tys. kancelarii odszkodowawczych. Również z danych wewnętrznych Biura Rzecznika Finansowego wynika, że znaczna większość (75 %) skarg dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, wpływających do urzędu została przygotowana przez kancelarie odszkodowawcze. Również już trzy firmy odszkodowawcze przekształciły się w spółki akcyjne notowane na GPW w Warszawie. Rzecznik wskazała na znaczące uchybienia kancelarii odszkodowawczych – przypadki, gdy prawnik dochodzący roszczeń w imieniu poszkodowanego w wypadku komunikacyjnym znikał z uzyskanym odszkodowaniem.

Projekt spotkał się z przychylnością Polskiej Izby Ubezpieczeń. Przeciwne natomiast nowym rozwiązaniom prawnym są Ogólnopolska Izba Pośredników i Przedstawicieli Firm Odszkodowawczych oraz Polska Izba Doradców i Pośredników Odszkodowawczych, które liczą na samoregulację rynku kancelarii odszkodowawczych.

Artykuły powiązane

Sąd Najwyższy oddalił argumenty Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie dotyczącej zadośćuczynienia.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Rzecznika Praw Obywatelskich w spr...

Jak wyglądała sytuacja w ubezpieczeniach w 2023?

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała raport „Ubezpieczenia w liczbach w 2023”. W ubiegłym roku ubezpieczyciele wypłac...

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ma już niemal 5 mln Polaków

Polska Izba Ubezpieczeń poinformowała, że liczba osób objętych prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym nieustannie rośnie i...