bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Co nowego?
Rząd przyjął projekt ustawy o minimalnej stawce „12 zł” za godzinę pracy

Rząd przyjął projekt ustawy o minimalnej stawce „12 zł” za godzinę pracy

Dodano: 2016-06-02

W dniu 31 maja 2016 r. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw. Zapowiadana od kilku miesięcy nowela zakłada wprowadzenie minimalnej godzinowej stawki wynagrodzenia w przypadku umów zlecenie oraz umów o świadczenie usług, w tym tzw. samozatrudnionych.   

Według autorów, celem projektowanych zmian jest przeciwdziałanie nadużywaniu umów cywilnoprawnych i ochrona osób otrzymujących wynagrodzenie na najniższym poziomie. W związku z realizacją powyższych założeń, ustawodawca pozbawił uprawnionych prawa do zrzeczenia się przysługującego im minimalnego wynagrodzenia, przeniesienia go na inną osobę oraz wprowadził obowiązek jego wypłaty w formie pieniężnej.

Jednym z istotniejszych elementów przedmiotowej ochrony jest również obowiązek wypłaty wynagrodzenia, co najmniej raz w miesiącu, w przypadku umów zawartych na czas dłuższy niż jeden miesiąc. Powyższa regulacja, w ocenie prawodawcy, jest niezbędna i ma zapobiegać stosowaniu przez niektórych pracodawców tzw. „dwumiesięcznic”, które skutecznie pozwalają im obniżać koszty zatrudnienia zleceniobiorców poprzez odprowadzanie składek do ZUS wyłącznie od płacy minimalnej wypłacanej raz na dwa miesiące.

Artykuły powiązane

Odszkodowanie się należy pomimo, że ubezpieczający skłamał

Rzecznik Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w swojej opinii z dnia 27 czerwca 2024 r. (sygn. C-236/23) s...

Łatwiejsza transgraniczna współpraca między organami nadzoru w przypadku zmiany siedziby zakładu ubezpieczeń

Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) postanowił uzupełnić swoją decyzję z...