bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Rząd przyjął nowelizację ustawy o obrocie instrumentami finansowymi

Rząd przyjął nowelizację ustawy o obrocie instrumentami finansowymi

Dodano: 2016-10-26

W trakcie wtorkowego posiedzenia rządu, Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR). 

W projekcie noweli ustawowej przewidziano trzy zmiany. Do najważniejszej z nich zależy zniesienie podziału rynku regulowanego na rynek giełdowy i rynek pozagiełdowy.

„Różnice między rynkiem giełdowym a pozagiełdowym nie są na tyle istotne, by utrzymywać taki podział i nie ma też uzasadnienia prawnego dla takiego podziału. Dlatego przewidziano objęcie obu wymienionych typów rynku tym samym pojęciem – rynku regulowanego” – podano w komunikacie.

Nowelizacja wprowadza także instytucję rachunku derywatów. „Nowa instytucja likwiduje istniejącą lukę prawną dotyczącą rejestracji instrumentów pochodnych, przez co zwiększy się bezpieczeństwo obrotu i zostanie zapewniony skuteczny nadzór nad rynkiem terminowym” – wyjaśnia CIR.

Trzecia zmiana dotyczy organu wydającego zezwolenie na prowadzenie rynku regulowanego. Odpowiedzialność ta przejdzie z ministra rozwoju i finansów na Komisję Nadzoru Finansowego (KNF).

Według CIR, przyjęte przez rząd rozwiązanie oznacza skrócenie procesu licencjonowania w Polsce giełd papierów wartościowych oraz skupienie spraw związanych z nadzorem nad rynkiem kapitałowym w jednej instytucji.

Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

Artykuły powiązane

Ułatwienie zawierania codziennych umów dzięki systemowi teleinformatycznemu – nowelizacja ustawy

Projekt ustawy zakłada wprowadzenie nowego systemu teleinformatycznego, który ma wspierać zawieranie i przechowywanie po...

Brak regulacji dla kancelarii odszkodowawczych. Rzecznik Praw Obywatelskich wzywa Ministra Sprawiedliwości do działania

RPO kolejny raz zwraca się do Ministra Sprawiedliwości z pytaniem o postępy w przygotowaniu przepisów mających na celu o...

Maksymalna kwota odszkodowania przysługująca pacjentowi, którego zdrowie ucierpiało na skutek leczenia.

Rzecznik Praw Pacjenta zdecydował o wypłacie najwyższej możliwej kwoty odszkodowania – 222 800 zł – osobie, której zdrow...