bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Akty Prawne
Rynki instrumentów finansowych: Rada potwierdza przesunięcie regulacji o rok

Rynki instrumentów finansowych: Rada potwierdza przesunięcie regulacji o rok

Dodano: 2016-05-23
Publikator: Rada Unii Europejskiej

W dniu 18 maja 2016 r. Komitet Stałych Przedstawicieli (Coreper) w imieniu Rady zatwierdził porozumienie z Parlamentem Europejskim co do odłożenia o rok daty transpozycji i daty rozpoczęcia stosowania nowych przepisów dotyczących rynku papierów wartościowych – jak podano w komunikacie Rady Europejskiej.

Niedawna nowelizacja przepisów o instrumentach finansowych służyła zwiększeniu integracji, konkurencyjności i wydajności unijnych rynków finansowych. Rada dokonała jej w maju 2014 r., zmieniając i zastępując wcześniejszą dyrektywę regulującą te rynki. W związku z powyższym powstały dwa akty ustawodawcze:

  • rozporządzenie 600/2014 (MiFIR), które ma na celu zwiększenie przejrzystości obrotu i konkurencję, ograniczając korzystanie ze zwolnień z obowiązku ujawniania danych, przewidując niedyskryminacyjny dostęp wszystkich instrumentów finansowych do systemów obrotu i kontrahentów centralnych, a także wprowadzając wymóg obrotu instrumentami pochodnymi w systemach zorganizowanych,
  • dyrektywa 2014/65/UE (MiFID II), która zmieniła przepisy o zezwoleniach i wymogach organizacyjnych wobec podmiotów świadczących usługi inwestycyjne oraz o ochronie inwestora. Wprowadza też nowy system obrotu: zorganizowaną platformę obrotu. To tam coraz częściej dochodzi do obrotu zestandaryzowanymi kontraktami pochodnymi, tymczasem nie była ona uregulowana.

Artykuły powiązane

Kontrole sektorowe UODO w 2024 r.

W dniu 12 lutego 2024 r. Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjął plan kontroli sektorowych na 2024 rok. Plan ten pr...

Wynagrodzenie celebryty za współpracę nie zalicza się do kosztów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 8 stycznia 2024 r. (sygn...

Fałszywy profil ZUS zachęca do inwestycji gwarantującej emeryturę w wieku 50 lat. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami!

Podstępny profil namawia do inwestycji, obiecując pewną emeryturę już po osiągnięciu 50 lat. Według oszustów wystarc...