bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Rowery, hulajnogi – a co z ubezpieczeniem?

Rowery, hulajnogi – a co z ubezpieczeniem?

Dodano: 2022-07-11

Wraz z poprawą pogody na ulicach pojawia się coraz więcej użytkowników rowerów, hulajnóg i wielu innych urządzeń. Taki sposób przemieszczania się jest bardzo popularny – z badania Multisport Index przeprowadzonego w tym roku wynika, że jazdę na rowerze wybiera co trzecia osoba aktywna fizycznie.

Użytkownicy rowerów i hulajnóg nie muszą posiadać ubezpieczenia. Jest ono nieobowiązkowe. Podobnie jest z wypożyczonym sprzętem – nie ma on najczęściej polisy odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym lub następstw nieszczęśliwych wypadków. Brak obowiązku ubezpieczenia nie zmienia faktu, że korzystanie z nich jest związane z ryzykiem wypadku, w którym może ucierpieć osoba, będąca kierowcą oraz osoba postronna. Przypomnijmy, że elektryczna hulajnoga może rozwijać prędkość nawet do 30 km/h. Ponadto, można się nią poruszać po chodnikach, co bardzo zwiększa ryzyko kolizji z pieszym.

Jakie więc ubezpieczenie wybrać? Najbardziej wskazanym ubezpieczeniem dla użytkowników rowerów i hulajnóg jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym i ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Warto także pamiętać o ubezpieczeniu assistance rowerowym.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym chroni przed skutkami szkód (osobowych oraz w mieniu), które możemy wyrządzić osobom trzecim, jadąc rowerem czy hulajnogą. Może dojść również do sytuacji, w której w wypadku ucierpi bezpośrednio rowerzysta czy użytkownik hulajnogi. Jeśli posiada on polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków, wtedy koszty leczenia i ewentualnej rehabilitacji pokryje ubezpieczyciel.

Z kolei ubezpieczenie assistance zapewni wsparcie w przypadku, kiedy rower zepsuje się nam na trasie. Wówczas istnieje możliwość naprawy roweru na miejscu lub też – jeśli naprawa nie będzie możliwa – odholowanie roweru i rowerzysty do domu.

Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo może nałożyć obowiązek uzyskania zezwolenia na pobyt pracownika – wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z dnia 20 czerwca 2024 r. (sygn. akt C - 540/22) uznał, że pa...

Rejestracje z Polski postrachem na europejskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opublikowało dane dotyczące szkód powodowanych przez polskich kierowców za...