bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Co nowego?
Rośnie liczba kredytów mieszkaniowych

Rośnie liczba kredytów mieszkaniowych

Dodano: 2016-05-13
Publikator: Związek Banków Polskich

Związek Banków Polskich zaprezentował kwartalne dane dotyczące informacji o rozwoju rynku kredytów hipotecznych i nieruchomości mieszkaniowych. Dane zostały zamieszczone w raporcie AMRON-SAFiN. Liczba nowych kredytów w 2015 r. wyniosła 181 tys. i była o 4,16 % wyższa niż w poprzednim roku. Natomiast wartość zawartych umów kredytowych wzrosła o 6,78 % do kwoty 40 mld zł. Wyniki te odpowiadają wartościom wypracowanym przez banki w 2009 r., tj. rok po kryzysie gospodarczym.

Zdaniem ekspertów z ZBP, kluczowym dla osiągnięcia tego stanu były wyniki odnotowane w czwartym kwartale 2015 roku i wyższa niż początkowo zakładano aktywność klientów. Zdaniem Tomasza Wilczka, dyrektora generalnego RED Real Estate Development, powodów zwiększonego zainteresowania klientów jest kilka. – Średnia za metr kwadratowy jest bardzo atrakcyjna, deweloperzy mają różnorodną ofertę, a klienci duży wybór. Nie bez znaczenia pozostają niskie stopy procentowe, które skłaniają do zaciągania tanich kredytów – mówi Wilczek.

Od początku 2016 r. obowiązuje również zwiększony wymóg wkładu własnego w wysokości 15 proc. W 2015 r. było to 10 %, a w 2014 r. 5 %). – Zmiany nie były tajemnicą, zostały ogłoszone o wiele wcześniej, dlatego wielu kredytobiorców zdążyło przygotować się zakupu nieruchomości. Jak pokazują badania, największy odsetek kupujących wpłaca wkład własny na poziomie powyżej 30 % -mówi Ewa Skibińska, marketing manager Nowej Papierni Ultra Nova.

Podobne wnioski płyną z raportu opracowanego przez TNS Polska, według którego 27 % respondentów zadeklarowało poziom wkładu własnego powyżej 30 %. 22 % badanych przyznało, że w ich przypadku wkład własny zmieścił się w pułapie 11 – 20 %. 19 % respondentów musiało posiadać wkład własny w wysokości 21-30 %, a tylko 13 % ankietowanych poniżej 10 %.

Zdaniem Romy Peczyńskiej, marketing managera poznańskiego Red Parku, klienci chcieli także zdążyć z uzyskaniem kredytu zanim zostaną wyczerpane środki z programu Mieszkanie dla Młodych na rok 2016. Przywidywania konsumentów okazały się słuszne, gdyż kwota została wyczerpana w przeciągu 3,5 miesiąca.

– W ostatnim czasie odczuwaliśmy zwiększone zainteresowanie mieszkaniami dostępnymi w MdM. Klienci zdają sobie sprawę, że program pozwala zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych- mówi Roma Peczyńska.

Z drugiej strony już teraz można spodziewać się dużego zainteresowania programem w 2017 i 2018 roku. – Umożliwiają to założenia programu, według którego wypłacenie środków następuje na końcu transakcji, czyli w momencie oddania budynku do użytkowania -mówi Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży osiedla Alpha Park. – Po wyczerpaniu środków, firmy deweloperskie będą konkurować ofertą dodatkową, na przykład wykończeniem mieszkań lub bezpiecznym i wygodnym dla klientów systemem płatności 10/90 – dodaje.

Artykuły powiązane

Czy pracodawcy muszą usuwać CV kandydatów od razu po rekrutacji? Wyrok NSA

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 20 lutego 2024 r. (sygn. akt III OSK 2700/22) orzekł, że pracodawcy mogą pr...

Sąd cywilny jest związany decyzją KNF

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 8 marca 2024 r. (sygn. akt II CSKP 1915/22) orzekł, że sąd powszechny nie ma prawa inge...

Europa, a sztuczna inteligencja

W obronie własnego języka Portale informacyjne donoszą, że kraje od Hiszpanii po Rumunię stawiają c...