bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
RF: Z powodu ucieczki z miejsca wypadku ubezpieczyciel ma prawo żądać zwrotu wypłaconego odszkodowania

RF: Z powodu ucieczki z miejsca wypadku ubezpieczyciel ma prawo żądać zwrotu wypłaconego odszkodowania

Dodano: 2016-07-25
Publikator: Rzecznik Finansowy

Zaskoczeni i niezadowoleni klienci wciąż skarżą się do Rzecznika Finansowego na domaganie się zwrotu wypłaconego przez ubezpieczyciela odszkodowania za uszkodzone samochody. Towarzystwa mają prawo do takich żądań w sytuacji, gdy sprawca ucieknie z miejsca zdarzenia. Gdy w takim przypadku poszkodowany otrzyma odszkodowanie z OC komunikacyjnego sprawcy – ten będzie musiał zwrócić ubezpieczycielowi wypłaconą kwotę w ramach tzw. regresu. Z uwagi na to, iż niewielu klientów ma tego świadomość, Rzecznik Finansowy przypomniał o tym problemie.

Jak wskazuje Krystyna Krawczyk, dyrektor Wydziału Klienta Rynku Ubezpieczeniowo-Emerytalnego, w Biurze Rzecznika Finansowego, do takich sytuacji zaliczają się te, w których nie ma wątpliwości, że sprawca rzeczywiście uciekł z miejsca wypadku i są na to dowody. Przypomina jednak, iż zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 18 listopada 1998 r. (sygn. akt II CKN 40/98), nie każde oddalenie się z miejsca wypadku jest równoznaczne z ucieczką. Ponadto, towarzystwo musi udowodnić sprawcy, iż uciekł on z miejsca zdarzenia.

– Zwykle tego typu roszczenia są podparte dowodami. Mogą to być nagrania z monitoringu miejskiego, czy należącego do centrum handlowego lub oświadczenie świadka lub świadków zdarzenia. Dla oceny sytuacji istotne będzie, jak zachował się sprawca po wypadku. Jeśli wysiadł, obejrzał uszkodzenia i odjechał – regres będzie uzasadniony. Ale w innych sytuacjach nie jest to już takie oczywiste – mówi Krystyna Krawczyk.

Artykuły powiązane

Kontrole sektorowe UODO w 2024 r.

W dniu 12 lutego 2024 r. Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjął plan kontroli sektorowych na 2024 rok. Plan ten pr...

Wynagrodzenie celebryty za współpracę nie zalicza się do kosztów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 8 stycznia 2024 r. (sygn...

Fałszywy profil ZUS zachęca do inwestycji gwarantującej emeryturę w wieku 50 lat. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami!

Podstępny profil namawia do inwestycji, obiecując pewną emeryturę już po osiągnięciu 50 lat. Według oszustów wystarc...