bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
KNF/UOKIK
Rekomendacje dla zakładów ubezpieczeń dotyczące systemu zarządzania produktem (Rekomendacja 22)

Rekomendacje dla zakładów ubezpieczeń dotyczące systemu zarządzania produktem (Rekomendacja 22)

Dodano: 2016-06-08

Rekomendacja 22

Zakład powinien oferować jedynie produkty, które nie naruszają interesów klientów, a także nie stanowią zagrożenia dla prawidłowego funkcjonowania i integralności rynków finansowych, jak też stabilności całości lub części systemu finansowego.

Pierwsza refleksja, jaka nasuwa się po przeczytaniu tej Rekomendacji, to ogólnikowość sformułowań użytych w jej treści. Bo jak właściwie precyzyjnie zdefiniować to, czym jest interes konkretnego klienta (pytanie: czy mówimy o interesie prawnym, czy faktycznym, ekonomicznym, czy społecznym) i jak on się ma do interesów pozostałych klientów danego zakładu ubezpieczeń i wreszcie interesu samego ubezpieczyciela. Ponadto, o jakim właściwie zagrożeniu dla prawidłowego funkcjonowania i integralności rynków finansowych mowa w tej Rekomendacji. Trudno wyobrazić sobie sytuację, aby jeden produkt mógł stanowić takie zagrożenie, a nawet jeśli, to nasuwa się pytanie, o jakim poziomie i rodzaju zagrożenia tutaj mówimy. Podobnie należy spojrzeć na warunek zagrożenia dla stabilności całości lub części systemu finansowego.

Właściwie bez dodatkowych wyjaśnień ze strony nadzorcy nie będzie możliwe jednoznaczne ustalenie przez ubezpieczyciela, czy dany produkt narusza postanowienia tej Rekomendacji, czy też nie, bo z treści tej Rekomendacji, jak i pozostałych trzydziestu, takiego wniosku nie sposób wyprowadzić.   

Artykuły powiązane

UODO: Numer PESEL nie powinien widnieć w certyfikacie podpisu elektronicznego

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) zwrócił się do Ministra Cyfryzacji z wnioskiem o zmianę przepisów dotyc...

Blokada strony internetowej przez ABW bezpodstawna – NSA ostatecznie rozstrzyga

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z 26 września 2024 roku (sygn. akt II GSK 2046/23) uznał, że Agencja Bez...

Meta ukarana 91 mln euro za naruszenie RODO.

Irlandzki organ ochrony danych (DPC) nałożył na Metę karę w wysokości 91 milionów euro za naruszenie przepisów RODO zwią...