bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
Raport beinsured: Transgraniczne świadczenie usług ubezpieczeniowych na terytorium Polski

Raport beinsured: Transgraniczne świadczenie usług ubezpieczeniowych na terytorium Polski

Dodano: 2016-06-28

Wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej zmianie uległy także przepisy dotyczące swobody przedsiębiorczości i swobody świadczenia usług ubezpieczeniowych przez zagraniczne zakłady ubezpieczeń z państw członkowskich Unii Europejskiej (UE) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (RP). Wprawdzie główne filary prowadzenia takiej działalności pozostawiono w niezmienionym kształcie, w stosunku do uprzednio obowiązującej ustawy, jednakże zasadniczej zmianie uległy zasady stosowania nadzoru nad zagranicznymi zakładami ubezpieczeń z państw członkowskich UE wykonującymi działalność ubezpieczeniową na terytorium RP.

Wprowadzone zmiany w zakresie swobody przedsiębiorczości i swobody świadczenia usług wynikają w głównej mierze z obowiązku implementacji przepisów Dyrektywy Solvency II, która reguluje zagadnienia związane z tworzeniem oddziałów zakładów ubezpieczeń lub zakładów reasekuracji, mających siedzibę w krajach członkowskich UE, w ramach swobody przedsiębiorczości oraz prowadzenia działalności w ramach swobody świadczenia usług, na terytorium innych państw członkowskich UE.

Zapraszamy do pobrania raportu „Transgraniczne świadczenie usług ubezpieczeniowych na terytorium Polski”. Raport dostępny tylko dla zarejestrowanych użytowników.

Pliki do pobrania

transgraniczne_swiadczenie_uslug_na_terytorium_polski_final.pdf

Artykuły powiązane

Maksymalna kwota odszkodowania przysługująca pacjentowi, którego zdrowie ucierpiało na skutek leczenia.

Rzecznik Praw Pacjenta zdecydował o wypłacie najwyższej możliwej kwoty odszkodowania – 222 800 zł – osobie, której zdrow...

TFG informuje: ponad 2,3 miliona osób wybrało ofertę biur podróży na początku 2025 roku.

W pierwszym kwartale bieżącego roku liczba osób, które zdecydowały się na zakup zorganizowanej imprezy turystycznej, wzr...

Kierowca odpowiada za wypadek, mimo że pieszy był pijany – decyzja Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy wydał niedawno wyrok (sygn. II CSKP 2286/22), w którym potwierdził odpowiedzialność kierowcy za potrąc...