bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
Raport Aegon: ile kosztują studia w Polsce i za granicą

Raport Aegon: ile kosztują studia w Polsce i za granicą

Dodano: 2016-05-17

Aspiracje edukacyjne młodych Polaków wzrosły w ostatnich latach. Według Diagnozy Społecznej 2015 zdecydowana większość (ponad 73 proc.) gospodarstw domowych chciała, aby ich dzieci ukończyły szkołę wyższą na poziomie magisterskim. Jednak edukacja na studia wiąże się z kosztami, nawet jeśli dziecko wybierze bezpłatny kierunek studiów. Aegon przygotował kolejne, trzecie już wydanie „Raportu o Kosztach Studiowania w Polsce i Za Granicą”, który podsumowuje koszt wyższych studiów w wybranych krajach.

– Edukacja dzieci to ważna pozycja w budżecie każdej rodziny. Publikując kolejną edycję raportu chcemy pokazać, z jakimi wydatkami trzeba się liczyć, myśląc o studiach dla swojego dziecka. Chociaż nie sposób powiedzieć dziś dokładnie, ile będą kosztowały konkretne studia za 10 czy 15 lat, to jednak można wstępnie oszacować poziom wydatków tym związanych i odpowiednio wcześniej zacząć gromadzić odpowiednie środki na najlepszą edukację dziecka – mówi Michał Biedzki, szef Grupy Aegon w Polsce.

Ile kosztują studia

Informatyka, prawo i zarządzanie to od lat najczęściej wybierane kierunki studiów w Polsce. Niższe pozycje zajmują ekonomia oraz budownictwo. Studia wieczorowe i zaoczne na uczelniach publicznych oraz studia na uczelniach prywatnych to koszt rzędu kilku czy kilkunastu tysięcy złotych rocznie. Najwyższe czesne mają plasujące się wysoko w rankingach uczelnie prywatne, dodatkowo wymagają zwykle też wniesienia jednorazowej opłaty rekrutacyjnej oraz wpisowego. W sumie koszty te mogą sięgnąć kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych rocznie.

Studia dzienne na uczelniach publicznych są bezpłatne, jednak do opłat za studia dochodzą koszty utrzymania w danym mieście, a studenckie życie to spore wydatki, nawet w najbardziej oszczędnej wersji.

A może za granicą?

Przyjęcie przez Polskę w 1999 roku systemu bolońskiego podniosło atrakcyjność studiowania w krajach europejskich. Ujednolicony system studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich daje bowiem znacznie większą swobodę wyboru kraju i uczelni. Studia zagraniczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem Polaków. Dają bowiem młodym ludziom nie tylko dobre wykształcenie, lecz także szansę nawiązania nowych kontaktów i poznania innej kultury, a w przyszłości międzynarodowej kariery.

Jednak koszty studiowania w Niemczech, Hiszpanii czy Francji są średnio dwukrotnie wyższe niż w Polsce, a koszt kształcenia w Wielkiej Brytanii czy USA jest jeszcze wyższy – nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Przykładowo w Wielkiej Brytanii roczne czesne na uczelniach wyższych wynosi 9 tys. funtów, czyli ponad 50 tys. zł. Do tego należy doliczyć koszty utrzymania, które miesięcznie wynoszą od 5 tys. zł w Edynburgu do nawet 7,5 tys. zł w Londynie. Z kolei na najlepszych amerykańskich uczelniach roczne czesne sięga nawet 175 tys. zł.

– Choć kwoty te wydają się ogromne, ich zgromadzenie wcale nie musi być wyzwaniem. Jeśli odpowiednio wcześnie zdecydujmy się na odkładanie na naukę dzieci i będziemy to robić regularnie, będziemy w stanie zgromadzić odpowiednią sumę bez nadmiernego obciążania budżetu. Przykładem może być przygotowany przez nas Aegon Program Finansowania Studiów +, który daje gwarancję, że nawet w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych nasze dziecko otrzyma pieniądze na studia – dodaje Michał Biedzki.

Badanie Koszty studiowania w Polsce i za granicą” zostało przeprowadzone przez Millward Brown S.A. w sierpniu i wrześniu 2015 r. na zlecenie Aegon, metodą desk research polegającą na zbieraniu i analizie danych zastanych z wielu ogólnodostępnych źródeł. Były to m.in. różnego rodzaju publikacje prasowe, oficjalne raporty publikowane przez stosowne urzędy czy instytucje.

Artykuły powiązane

Trzeba uważać komu wysyłany jest dokument potwierdzający przyznanie odszkodowania

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył na ubezpieczyciela administracyjną karę pieniężną w wysokości 103 752...

Ubezpieczyciel jednak wypłaci odszkodowanie bliskim ofiar wypadku na A1

Tragiczny wypadek na autostradzie A1 miał miejsce 16 września 2023 r. To właśnie tego dnia kierowca jadący z p...

Pracodawca musi prowadzić teczki nawet jeśli nie wykonuje kontroli trzeźwości

Państwowa Inspekcja Pracy oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej potwierdzają, że nawet jeśli pracodawca nie wy...