bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Analizy i raporty
Randstad: Rekordowo wysoki poziom rotacji na rynku pracy w II kwartale 2016 r.

Randstad: Rekordowo wysoki poziom rotacji na rynku pracy w II kwartale 2016 r.

Dodano: 2016-07-12
Publikator: Instytut Badawczy Randstad

W dniu 12 lipca 2016 r. Instytut Badawczy Randstad opublikował 24. raport dotyczący rynku pracy. „Monitor Rynku Pracy” jest to kwartalne badanie realizowane obecnie już w 34 krajach Europy, Azji, Australii i obu Ameryk, w których Randstad prowadzi działalność.

Z badań wynika, że trzeci kwartał roku rozpoczął się rekordowo wysokim poziomem rotacji na rynku pracy. Aż 29% pracujących Polaków zmieniło miejsce pracy lub zajmowane stanowisko od początku roku. To najwyższy poziom rotacji zanotowany na przestrzeni pięcioletniej historii badania. Wzrosła też otwartość na zmianę pracy oraz przekonanie, że oferty są dostępne na rynku. Nie maleją jednak obawy dużej grupy zatrudnionych odnośnie możliwości utrzymania obecnego stanowiska.

Najnowsze wyniki badania pokazują, że w dłuższej perspektywie czasowej, na tle krajów europejskich, mamy wyjątkowo optymistyczne przekonanie o pozytywnym wpływie kryzysu demograficznego na zwiększenie możliwości zatrudnienia najmłodszych i najstarszych wiekiem Polaków.

Dane z II kwartału 2016 roku pokazują trend wzrostowy rotacji na polskim rynku pracy. Nastąpił wzrost wskaźnika rotacji o dalsze 4 punkty procentowe w porównaniu do I kwartału 2016 r. Tym samym Polska plasuje się na pierwszym miejscu wśród badanych krajów europejskich.

Lepsze warunki zatrudnienia to najważniejsza przyczyna zmiany pracy (44%). Kolejną jest osobista chęć zmiany pracy (26%).

Jak wynika z badań, stabilność aktualnego stanowiska jest nadal niska. Aż 37% osób zadeklarowało co najmniej umiarkowane obawy, czy utrzymają obecną pracę w ciągu nadchodzącego półrocza. To wzrost aż o 7 punktów procentowych wobec poprzedniej edycji, choć należy zwrócić uwagę, że też tylko o 1 punkt procentowy więcej niż odnotowano na koniec 2015 roku.

Badania pokazują, że niepewność utrzymania obecnej posady nie oznacza jednak pesymizmu w ocenach przyszłych perspektyw. Aż 72% badanych osób jest przekonanych o tym, że w ciągu półrocza może znaleźć nową, podobną do obecnej pracę, a 77% widzi szansę znalezienia jakiegokolwiek zatrudnienia.

Indeks mobilności w najnowszej edycji badania skoczył aż o 4 punkty i osiągnął wynik 111 punktów. Polska wyścignęła więc Wielką Brytanię i Francję, zajmując pierwsze miejsce w Europie pod względem gotowości do odejścia od aktualnego pracodawcy. Nie pomaga w tym zapewne przeciętna satysfakcja z wykonywanej pracy, jaką wyrażało 72% badanych w naszym kraju – o 1 punkt procentowy mniej niż europejska średnia.

– Otwartość nie oznacza jednak, że większość Polaków wysyła swoje CV i chodzi na rozmowy rekrutacyjne. Jesteśmy zdecydowanie bardziej bierni. Aktywnie nowego miejsca pracy poszukuje jedynie 12% badanych, a mniej zobowiązująco rozgląda się za ciekawą ofertą – raczej czekając na telefon od znajomego niż przeszukując ogłoszenia o pracę badanych – zaznacza Agnieszka Bulik, dyrektor ds. prawnych i public affairs firmy doradztwa personalnego Randstad.

W raporcie oceniono przygotowanie pracodawców do coraz bardziej odczuwalnych zmian demograficznych: starzenia się społeczeństw i malejącej liczebności kolejnych roczników wkraczających na rynek pracy.

Pośród krajów europejskich to w Polsce pracownicy są najsilniej przekonani o tym, że nadeszły złote czasy dla młodych pracowników (w wieku 18-30 lat), o których pracodawcy będą rywalizować. O tym, że w najbliższej pięciolatce nadchodzą dla nich świetne perspektywy przekonanych było 77% respondentów. Kryzys demograficzny sprawia, że polscy pracownicy widzą także nadzieję na poprawę pozycji negocjacyjnej osób w wieku 55+: lepsze perspektywy przewidywało 52% respondentów. Młodych pracowników przyciągać próbuje ponad połowa pracodawców – 59%.

– Logika procesu rekrutacyjnego często jest jednak skupiona na dotarciu do ludzi młodych. W takiej sytuacji wypracowanie strategii zatrudnienia i szkolenia, niedocenianych obecnie starszych wiekiem, ale i dojrzalszych w doświadczenie pracowników może być istotnym autem w rywalizacji firm na tym polu – komentuje Agnieszka Bulik.

Pełny raport dostępny pod adresem:

http://www.randstad.pl/media/976544/Monitor%20Rynku%20Pracy_24%20edycja_prezentacja_12_07_2016.pdf

Artykuły powiązane

O odszkodowaniu z OC decyduje rzeczywisty wydatek, a nie hipotetyczny kosztorys – wyrok SN

Sąd Najwyższy w uchwale z 11 września 2024 r. (sygn. akt III CZP 65/23) uznał, że odszkodowanie z OC sprawcy wypadku pow...

Analiza rynku ubezpieczeń w pierwszej połowie 2024 r.

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała dane dotyczące sytuacji rynku ubezpieczeń w pierwszym półroczu 2024 r. W pierwszej...

Niemal 1,5 mln złotych kary dla spółki medycznej po ataku hakerskim

Spółka American Heart of Poland SA została ukarana prawie 1,5 mln złotych po ataku hakerskim, który ujawnił szczegółowe...