bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Co nowego?
Przychody z jednostek uczestnictwa nie podlegają opodatkowaniu

Przychody z jednostek uczestnictwa nie podlegają opodatkowaniu

Dodano: 2016-05-10
Publikator: Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie w decyzji nr 1360/2015 z dnia 4 grudnia 2015 r. (DI/200000/43/1360/ 2015) uznał za prawidłowe nieuwzględnienie w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne z tytułu stosunku pracy wartości uzyskanych przez pracowników świadczeń pieniężnych w wyniku realizacji pochodnych instrumentów finansowych w postaci Jednostek Uczestnictwa.

Rozpatrywana sprawa dotyczyła spółki z o.o. wprowadziła program motywacyjny swoich pracowników pełniących kluczowe funkcje jak tez pozostałych zatrudnionych w spółce oraz osób wykonujących na rzecz spółki czynności na podstawie umów cywilnoprawnych. Program miał zapewnić uzyskanie dodatkowego świadczenia pieniężnego w wysokości ściśle powiązanej z wynikami finansowymi spółki. W ramach programu motywacyjnego były kreowane pochodne instrumenty finansowe spełniające warunki określone w art. 5a pkt. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Spółka zauważyła, że przyznanie Jednostek Uczestnictwa powoduje powstanie po stronie pracowników przychodu w momencie ich realizacji poprzez rozliczenie pieniężne, którego wartość zależy od wartości wskaźników finansowych przedsiębiorstwa. Zdaniem przedsiębiorstwa przychody uzyskane z realizacji pochodnych instrumentów finansowych są kwalifikowane na gruncie UPDOF jako przychody z kapitałów pieniężnych w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 10 UPDOF, które podlegają opodatkowaniu z zastosowaniem 19 % stawki podatkowej zgodnie z art. 30b ww. ustawy.

W odpowiedzi Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoznał stan faktyczny zgodnie z którym realizacja jednostek uczestnictwa nie powoduje powstania po stronie pracowników przychodów z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy lub innych powodujących powstanie obowiązku w zakresie ubezpieczeń społecznych, lecz skutkuje uzyskaniem przez nich przychodów z kapitałów pieniężnych. A zatem, spółka nie jest zobowiązana do działania w charakterze płatnika składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne.

W uzasadnieniu ZUS powołał się na art. 18 ust. 1 i 2, art. 20 ust. 1, art. 4 pkt 9 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, zgodnie z którymi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenie za nadgodziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

ZUS stwierdził, że opisane świadczenia pieniężne wynikające z realizacji Jednostek Uczestnictwa – czyli pochodnych instrumentów finansowych, nie będą stanowić przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tylko przychód z kapitałów pieniężnych uregulowany w art. 17 tejże umowy.

Biorąc powyższe pod uwagę, Zakład stwierdza, iż wartość świadczenia pieniężnego wynikającego z realizacji jednostek uczestnictwa przez uprawnionych pracowników, nie będzie stanowiła podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, gdyż stosownie do powołanych powyżej przepisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownikowi stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. W konsekwencji, wartość opisanych powyżej świadczeń nie będzie również stanowić podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Artykuły powiązane

Brak regulacji dla kancelarii odszkodowawczych. Rzecznik Praw Obywatelskich wzywa Ministra Sprawiedliwości do działania

RPO kolejny raz zwraca się do Ministra Sprawiedliwości z pytaniem o postępy w przygotowaniu przepisów mających na celu o...

Maksymalna kwota odszkodowania przysługująca pacjentowi, którego zdrowie ucierpiało na skutek leczenia.

Rzecznik Praw Pacjenta zdecydował o wypłacie najwyższej możliwej kwoty odszkodowania – 222 800 zł – osobie, której zdrow...

TFG informuje: ponad 2,3 miliona osób wybrało ofertę biur podróży na początku 2025 roku.

W pierwszym kwartale bieżącego roku liczba osób, które zdecydowały się na zakup zorganizowanej imprezy turystycznej, wzr...