bg
Chcę wiedzieć o...
Strona główna
Artykuły
Przetwarzanie danych osobowych – zabezpieczenie techniczne

Przetwarzanie danych osobowych – zabezpieczenie techniczne

Dodano: 2022-10-03
Publikator: Urząd Ochrony Danych Osobowych

Zgodnie z przepisami RODO jednym z podstawowych obowiązków administratora jest wdrożenie odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych, które zapewniają bezpieczeństwo przetwarzanych danych i zgodność ich przetwarzania z przepisami rozporządzenia.

Dodatkowo administratorzy mają obowiązek na bieżąco sprawdzać skuteczność funkcjonujących zabezpieczeń, ponieważ stosowanie niesprawdzonego rozwiązania może wyeliminować jego wartość. Może dać także fałszywe poczucie bezpieczeństwa, jak również skutkować niewykryciem krytycznej podatności, która wykorzystana spowoduje negatywne skutki – zwłaszcza może doprowadzić do naruszenia ochrony danych osobowych.

W kontekście powyższego ważne jest więc, aby stosowanie zabezpieczeń miało charakter ciągłego procesu, nie zaś jednorazowego wdrożenia. Pozwala to identyfikować nowe podatności w stosowanych systemach czyli słabości bądź luki w zabezpieczeniach, które nie były znane w momencie uruchamiania danych rozwiązań. Wykorzystanie przytoczonego przez cyberprzestępców może zakłócać funkcjonowanie konkretnego systemu czy doprowadzić do naruszeń ochrony danych osobowych.

Artykuły powiązane

Trzeba uważać komu wysyłany jest dokument potwierdzający przyznanie odszkodowania

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył na ubezpieczyciela administracyjną karę pieniężną w wysokości 103 752...

Ubezpieczyciel jednak wypłaci odszkodowanie bliskim ofiar wypadku na A1

Tragiczny wypadek na autostradzie A1 miał miejsce 16 września 2023 r. To właśnie tego dnia kierowca jadący z p...

Pracodawca musi prowadzić teczki nawet jeśli nie wykonuje kontroli trzeźwości

Państwowa Inspekcja Pracy oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej potwierdzają, że nawet jeśli pracodawca nie wy...